Wartość transakcji inwestycyjnych

Największymi transakcjami inwestycyjnymi na polskim rynku nieruchomości handlowych sfinalizowanymi w 2012 r. były: sprzedaż CH Złote Tarasy ( szacowana wartość transakcji to 475 mln euro) oraz sprzedaż CH Manufaktura ( za 390 mln euro).

Z analizy Jones Lang LaSalle wynika, że łączna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku osiągnęła wartość 2,75 mld euro. Zdaniem analityków, Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem w regionie CEE.

2,75 mld euro to wynik równy rezultatowi osiągniętemu w bardzo dobrym dla rynku roku 2011 (również około 2,75 mld euro) i znacząco wyższy od wyniku zanotowanego w 2010 (1,98 mld euro).

76 proc. całkowitej wartości transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 r. przypadło na Polskę. Inwestorzy (przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii)  koncentrowali swoją uwagę na prestiżowych obiektach biurowych i handlowych, a wśród lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, na którą przypadło 55 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Największą transakcją inwestycyjną w 2012 r. była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo – biurowego Złote Tarasy za 475 mln euro.

W ostatnich dwóch latach inwestycyjny rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce charakteryzował się zrównoważonym rozwojem. Wartość transakcji zrealizowanych w 2012 na rynku nieruchomości handlowych to 1.07 mld euro (39.0 proc.). Łącznie w analizowanym roku zarejestrowano 13 transakcji w obszarze nieruchomości handlowych.

– Z wyłączeniem Rosji, Polska jest dominującym rynkiem regionu Europy Środkowej i Wschodniej – CEE – pod względem aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych. Z wynikiem 2.75 mld euro, wartość transakcji w Polsce w 2012 r. stanowiła ponad 76 proc. łącznej wartości transakcji zrealizowanych w CEE w 2012 r. Tak duża przewaga nad pozostałymi rynkami regionu została osiągnięta dzięki stabilnej sytuacji makroekonomicznej oraz ciągle solidnej kondycji sektora bankowego czyli głównego pożyczkodawcy na rynku nieruchomości. Ponadto, Polska została uznana w ubiegłym roku za najbardziej transparentny rynek nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, zbliżając się tym samym w obszarze przejrzystości rynku, do czołówki państw zachodnioeuropejskich. To potwierdzenie, że polski rynek rozwija się dynamicznie i przez coraz większą liczbę inwestorów instytucjonalnych postrzegany jest jako kluczowy dla ich działalności inwestycyjnej. Zakładamy, że Polska utrzyma pozycję lidera w regionie CEE w 2013 roku, jak również w kolejnych latach – podsumowuje Rafał Kosoń, konsultant w Dziale Rynków Kapitałowych, Jones Lang LaSalle

Największy udział w transakcyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2012 r. stanowili kolejno inwestorzy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Udział polskiego kapitału w łącznym wolumenie inwestycyjnym w 2012 r. wyniósł niewiele ponad 5 proc.