Sklep sieci Carrefour

Grupa Carrefour odnotowała w IV kwartale 2012 roku wzrost sprzedaży o 0,8 proc. do 22,9 mld euro. W Europie (z wyłączeniem Francji) sprzedaż spadła o 2,4 proc., głównie za sprawą spadku konsumpcji w Południowej Europie i w Polsce.

Wyjątkiem jest Francja, gdzie sprzedaż wzrosła o 0,6 proc., głównie za sprawą supermarketów i sklepów convenience. Dobrymi wynikami grupa może pochwalić się także w Ameryce Łacińskiej i Azji.

W całym 2012 roku sprzedaż Grupy wzrosła o 1 proc. do 86,6 mld euro. Najlepsze wyniki zanotowano na rynkach wschodzących, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, gdzie sprzedaż wzrosła o 4,8 proc. (12,2 proc. wzrostu przy stałych kursach wymiany). W całym roku w Europie (z wyłączeniem Francji) sprzedaż LfL spadła o 3,4 proc., dla Polski, Turcji i Rumunii spadek wyniósł -0,7 proc.

W IV kwartale 2012 r, w Europie (z wyłączeniem Francji) , Carrefour zanotował spadek sprzedaży o 2,4 proc. do 6,387 mld euro. Sprzedaż w Polsce, Turcji i Rumunii wyniosła 1,261 mld euro. Sprzedaż w tych krajach była stabilna przy stałych kursach wymiany.

W czwartym kwartale Carrefour oddał do użytku łącznie 243 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej i tym samym na koniec roku spółka posiadała 590 tys. mkw. pow. handlowej.

Grupa Carrefour powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Fournier i Defforey, otwarty został w Annecy we Francji w 1960 roku. Od momentu założenia firma otworzyła w 32 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej ponad 9,8 tys. sklepów, w których pracuje ponad 410 tys. pracowników. W 1969 roku uruchomiony został pierwszy sklep Carrefour poza granicami Francji, a w 1997 roku otwarto w Łodzi pierwszą placówkę sieci w Polsce.

Firma Carrefour Polska należy w 100 proc. do francuskiej Grupy Carrefour. Aktualnie Carrefour rozwija trzy formaty handlowe: hipermarkety, supermarkety Carrefour Market oraz sklepy franczyzowe. Dodatkowo spółka prowadzi sieci przymarketowych stacji paliw.