Wizualizacja Sukcesji
Wizualizacja Sukcesji

Przy al. Politechniki 5 w Łodzi trwa budowa Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja, którego inwestorem jest łódzka spółka Fabryka Biznesu, a inwestorem zastępczym Metro Properties.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych, generalny wykonawca –  Mirbud SA – nie przerwał budowy. Jak dowiedziała się redakcja Retailnet, działka o powierzchni 3,2 ha została ogrodzona, dobiega końca porządkowanie terenu i przygotowywanie go do prowadzenia robót ziemnych. Zaczną się one jeszcze w tym  kwartale. Harmonogram na najbliższe miesiące przewiduje m.in. zrobienie wykopu, budowę płyty fundamentowej, a potem kolejno poszczególnych kondygnacji. Do końca roku obiekt powinien być pod dachem, aby w sezonie zimowym 2013/14 mogły rozpocząć się prace wewnętrzne.

Budowa prowadzona jest zgodnie z wymogami certyfikatu BREEAM, Sukcesja ma bowiem być pierwszym w regionie w pełni proekologicznym i energooszczędnym  obiektem handlowym, nie tylko budowanym, ale przede wszystkim funkcjonującym według najnowszych standardów zrównoważonego rozwoju. Projekt architektoniczny został kompleksowo dostosowany do kryteriów certyfikacji BREEAM i zatwierdzony przez BRE Global Ltd. Uwzględnia łącznie kilkaset szczegółowych rozwiązań, takich jak pompy ciepła, oświetlenie ledowe i zielony dach podlewany specjalnie magazynowaną wodą deszczową. Nowoczesny system BMS zapewni nie tylko funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo, ale też umożliwi dokładne określenie  zużycia mediów i – co za tym idzie – precyzyjne rozliczanie najemców.

– Proekologiczne i energooszczędne rozwiązania to  priorytety naszego projektu. Centrum przyjazne dla środowiska będzie również przyjazne zarówno dla klientów, jak i dla najemców – mówi Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu.

Sukcesja powstanie w jednym z najprężniej rozwijających się rejonów Łodzi, blisko ścisłego centrum, Międzynarodowych Targów Łódzkich, kampusu Politechniki Łódzkiej i drogi krajowej nr 1. W ubiegłym roku zostało tu otwarte nowe Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze MTŁ, powstaje też duże osiedle mieszkaniowe (docelowo 2 tys. mieszkań). Wkrótce rusza budowa Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego (w tych dniach została podpisana umowa o dofinansowanie z resortem sportu) oraz drugiego osiedla (800 mieszkań).

W kompleksie mającym prawie 121 tys. mkw. powierzchni użytkowej i powyżej 51 tys. mkw. powierzchni najmu, znajdą się m.in. galeria handlowa z food courtem (około 170 sklepów i punktów usługowych), dwupoziomowy parking na ponad 1 tys. miejsc oraz duża strefa rozrywkowo-rekreacyjna (w tym 9-salowy multipleks Helios, klub Pure Jatomi Fitness z 300-metrowym tarasem zewnętrznym i plac zabaw). W strefie zasięgu mieszka blisko 900 tys. osób.

Trwa także komercjalizacja obiektu, którą prowadzą zespoły Savills i Fabryki Biznesu.

Centrum ma być oddane do użytku we wrześniu 2014 roku.