Salon Matras w centrum handlowym

Odmawianie konsumentom prawa do zwrotu kosztów wysyłki towaru gdy rezygnują z zakupu dokonanego w sklepie internetowym – to jedna z zakwestionowanych przez UOKiK praktyk spółki Matras. Prezes UOKiK uznała, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nią karę w kwocie ponad 452 tys. zł.

Matras to sieć księgarni, która zajmuje się także handlem na odległość. Wątpliwości Urzędu wzbudziła również treść regulaminu e-księgarni.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Matras w lipcu 2012 roku. W rezultacie stwierdzono, że w regulaminie określającym zasady dokonywania zakupów w sklepie internetowym znalazły się niezgodne z prawem i niekorzystne dla konsumentów postanowienia.

Przykładem zakwestionowanej praktyki było stosowanie postanowienia, zgodnie z którym konsument nie miał prawa zwrócić przysłanego mu towaru. Zrezygnować z  zakupu mógł  wyłącznie wtedy gdy odbierał produkt osobiście w księgarni. Tymczasem zgodnie z prawem, dokonując zakupu w sklepie internetowym, konsument ma prawo zrezygnować z niego w ciągu 10 dni. Nie ma przy tym znaczenia czy przesyłka zostanie mu dostarczona pocztą, czy odbiera towar w lokalu przedsiębiorcy. Zdaniem Urzędu, w rezultacie praktyk spółki Matras, konsument mógł zrezygnować z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy.

Urząd zakwestionował także postanowienie zgodnie z którym, w razie rezygnacji z zakupu w księgarni internetowej przedsiębiorca nie zwraca konsumentowi kosztów wysyłki towaru. Tymczasem zgodnie z prawem w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość konsument ponosi jedynie koszt odesłania produktu do przedsiębiorcy. Natomiast sklep powinien zwrócić konsumentowi zarówno zapłatę za towar jak i za dostarczenie przesyłki.

Matras SA posiada sieć księgarni, która na rynku polskim działa od 1989 roku. Pierwszy skład księgarski utworzono dwa lata później w Katowicach. W 1993 roku  pod logiem firmy zaczęły powstawać następne hurtownie. W 1995 marka rozszerzyła swoją działalność o sprzedaż detaliczną, tworząc pierwsze księgarnie.

Księgarnie Matras znajdują się są w kilkudziesięciu miejscowościach. Istnieje również możliwość zakupu książek z oferty Matras poprzez księgarnię internetową – matras.pl. Obecnie w ramach sieci Matras funkcjonuje 159 księgarni.