Katarzyna Michnikowska, starszy konsultant w dziale wycen i doradztwa Cushman & Wakefield

– Ilość przygotowywanych projektów pokazuje, że rynki dużych miast, mimo silnej konkurencji, są nadal atrakcyjne dla deweloperów i inwestorów. Po prognozowanym spowolnieniu w latach 2014 i 2015, na rynku spodziewana jest nowa fala podaży, która przyniesie wzrost ilości powierzchni handlowej w największych miastach. Co ważne, przyszła podaż to w większości projekty o wysokiej jakości, posiadające znaczenie centrotwórcze, wpisujące się w procesy rewitalizacji lub uzupełniające lukę w infrastrukturze rozwijających się dzielnic mieszkaniowych – powiedziała Katarzyna Michnikowska, starszy konsultant w dziale wycen i doradztwa Cushman & Wakefield.

– O ile rok 2012 był czasem rozwoju rynku centrów handlowych w mniejszych ośrodkach miejskich, o tyle rok bieżący zdominują inwestycje w dużych miastach

– W Konurbacji Katowickiej zostanie otwarty obiekt firmy Helical w Gliwicach – Europa Centralna Park o powierzchni 67 tys. mkw. GLA, a Neinver otworzy Galerię Katowicką (46 tys. mkw. GLA). W Krakowie zapowiadane jest otwarcie sąsiadującego z istniejącym sklepem Ikea centrum handlowego Auchan Bronowice (60 tys. mkw. GLA). W północnej Polsce otworzy się rozbudowane przez Mayland (45,5 tys. mkw. GLA) centrum handlowe Wzgórze w Gdyni. W Poznaniu czeka nas otwarcie Poznań City Center (55 tys. mkw. GLA) budowanego przez firmę TriGranit w sąsiedztwie dworca kolejowego Poznań Główny. Mieszkańcy stolicy będą mogli zrobić zakupy w dwóch nowych obiektach handlowych: Galerii Miejskiej (15,5 tys. mkw. GLA), ulokowanej w budynku biurowym przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie, oraz w centrum wyprzedażowym firmy Neinver – Factory Warszawa Annopol (19,5 tys. mkw. GLA). We wschodniej Polsce czeka nas otwarcie centrum handlowego Felicity (75 tys. mkw. GLA) budowanego obecnie przez firmę Atrium w Lublinie.

– To nie koniec otwarć galerii handlowych w wielkich miastach. Na zaawansowanym etapie przygotowań znajdują się kolejne obiekty, których otwarcie planowane jest na 2014 rok. W Białymstoku trwa już budowa Galerii Jurowieckiej (K. Strus) a zlokalizowana po sąsiedzku Galeria Jagiellońska (JW Construction) otrzymała pozwolenie na budowę. W Lublinie ruszyła budowa Zamkowych Tarasów (Immofinanz). W Łodzi, z wykorzystaniem środków finansowych UE, buduje się galeria handlowa będąca rewitalizacją zabudowań poprzemysłowych – Centrum Handlowo-rozrywkowe Sukcesja.

– Bez wątpienia największym planowanym obiektem handlowym w Polsce jest centrum Łacina. Firma Apsys, planuje budowę 90 tys. mkw. GLA powierzchni handlowej w Poznaniu. Deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę, która ma się rozpocząć w bieżącym roku. Prawomocne pozwolenie na budowę posiada także firma Mayland, która zamierza zbudować galerię handlową Serenada w Krakowie. Niebawem ruszy również budowa Galerii Warmińskiej w Olsztynie.

– W Trójmieście firma Multi Development przygotowuje, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, budowę Forum Radunia – kompleksu, na który składać się będą: galeria handlowa z kinem wieloekranowym i 200 sklepami (55 000 mkw. GLA), biura, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, kawiarnie, restauracje i parking wielopoziomowy. W stolicy ruszą niedługo prace przy kilku dużych obiektach handlowych. Firma GTC planuje budowę centrów handlowych na Białołęce oraz w Wilanowie. Tesco przygotowuje się do znaczącej rozbudowy swojego obiektu na Kabatach. Auchan rozbuduje obiekt w Piasecznie.

Więcej informacji o rozwoju rynku centrów handlowych w lutowym numerze Shopping Center Poland.