Wizualizacja CH Rondo

Firma Valad Europe, której głównym udziałowcem jest Blackstone, przejęła kontrolę nad wartym 570 mln euro funduszem centrów handlowym w Polsce, należącym do GE Capital Real Estate. Spółki nie ujawniły wartości transakcji. GE Capital Real Estate pomimo transakcji zamierza utrzymać znaczący udział w funduszu.

Fundusz skład się z sześciu centrów handlowych i trzech hipermarketów o łącznej powierzchni 300 tys. mkw. Obiekty znajdują się w siedmiu miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. (CH Korona Wrocław, CH Rondo w Bydgoszczy, CH Ster w Szczecinie, CH Kometa w Toruniu, CH Tulipan w Łodzi, King Kross Praga w Warszawie).

Dzięki transakcji spółka Valad w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększył wartość aktywów do około 800 mln euro.

Valad Europe to niezależna spółka, której głównymi udziałowcami są zarząd spółki oraz fundusz Blackstone Real Estate Partners VI L.P. – światowy fundusz nieruchomości o łącznej wartości 10,9 miliardów dolarów (7,5 miliardów euro). Działalność Valad Europe skupia się na inwestowaniu w nieruchomości przemysłowo-usługowe w Wielkiej Brytanii i Europie. Obecnie wartość aktywów netto spółki Valad to ponad 3,2 miliarda funtów brytyjskich. W ramach 16 pełnomocnictw firma zarządza ponad 650 nieruchomościami o powierzchni łącznej ponad sześć milionów metrów kwadratowych. Valad Europe zatrudnia 245 pracowników w 22 biurach w 12 krajach Europy.

Blackstone jest liderem w inwestycjach private equity na rynku nieruchomości. W ciągu ostatnich 20 lat podmioty Blackstone działające w obszarze nieruchomości dokonały ponad 300 odrębnych inwestycji na łączną kwotę 28 mld. dolarów.

GE Capital Real Estate jest jedną z wiodących na świecie firm na rynku nieruchomości komercyjnych, posiadającą 80 miliardów dolarów aktywów i obecną na 31 rynkach, poprzez Amerykę Północną, Europę, Azję, Australię i Nową Zelandię.