Sklep odzieżowy
Sklep odzieżowy

Zarząd Grupy EM&F podjął decyzję o zamknięciu salonów marki Peacocks na terenie Polski, Rosji i Ukrainy.

Na początku 2012 roku Grupa EM&F prowadziła w modelu franczyzowym 59 sklepów Peacocks ( ponad 24 tys. mkw. powierzchni łącznie) w trzech krajach (7 w Polsce, 42 w Rosji i 10 na Ukrainie).

Do końca 2012 roku 58 sklepów zostało zamkniętych bądź przekonwertowanych na inne marki. Zamknięcie ostatniego sklepu planowane jest w pierwszym kwartale 2013 roku.

Na początku 2012 roku Zarząd Grupy EMF otrzymał informację, iż 19 stycznia 2012 r. został ustanowiony zarząd komisaryczny dla Peacock’s Stores Limited (Peacocks), jednego z istotnych dostawców Grupy. Sytuacja ta była skutkiem długotrwałych problemów finansowych tej spółki i niepowodzenia podejmowanych prób restrukturyzacji zobowiązań finansowych Peacocks oraz innych marek. Ponadto zarząd Grupy EM&F został poinformowany, iż Peacocks podjął decyzję o restrukturyzacji swej działalności, zamykając biznes międzynarodowy i rozwiązując istniejące umowy franczyzowe (w tym umowę z Grupą NFI EM&F).

– Mając już wcześniej świadomość problemów finansowych marki oraz podejmowanych przez firmę Peacocks prób restrukturyzacji zadłużenia i negocjacji z potencjalnymi inwestorami Grupa EM&F przeprowadziła analizę możliwych konwersji posiadanych sklepów tej marki – powiedział Maciej Szymański, prezes zarządu Grupy EM&F.

W kwietniu ubiegłego roku zarząd Grupy EM&F podpisał umowę joint venture z włoską firmą Ovieese prowadzącą sieć sklepów pod marką OVS Industry. Podjęto decyzję, że salony tej marki zastąpią sklepy sieci Peacocks. W czwartym kwartale 2012 roku nastąpiło otwarcie 14 sklepów OVS w Rosji ( konwersja z marki Peacocks). Obecnie działają 23 sklepy OVS w Rosji i na Ukrainie.

Brytyjska sieć modowa Peacocks powstała w 1884 roku. Założycielem był Albert Frank Peacock, który początkowo otwierał sklepy wielobranżowe. W 1999 roku spółka zadebiutowała na londyńskiej giełdzie. W 2008 roku sieć miała ponad 500 sklepów w Wielkiej Brytanii. W 2012 roku spółkę przejęła firma Edinburgh Woollen Mill – jedna z największych firm odzieżowych w Wielkiej Brytanii, prowadząca ponad 350 sklepów.