Strona Google
Strona Google

Firma Google na wzór firmy Apple i Microsoft planuje otwarcie sieci salonów stacjonarnych. Pierwsze sklepy mają zostać uruchomione w ostatnich miesiącach bieżącego roku. Firma zdecydowała, że sieć będzie miała swój debiut w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja zapadła po zapowiedzi wprowadzenia  nowego produktu Glass. Projekt wprowadzenia okularów na rynek wiąże się z koniecznością ich sprawdzenia przed zakupem przez klientów. Wiele osób bowiem mogłoby się nie zdecydować na zakup produktu bez jego przetestowania. Ponadto obsługa salonu będzie mogła przybliżyć klientom działanie wszystkich produktów oferowanych przez Google, które mają na rynku ogromną konkurencję, głównie ze strony marki Apple.

Google ma w planach otwarcia sklepów także poza granicami USA. Wiąże się to z niewystarczającą popularnością produktów firmy na innych rynkach. Klienci mogliby poznać bliżej działanie sztandarowych wytworów Google, czyli chromebooków i nexusów. Produkty Google cieszą się wśród użytkowników elektroniki różnym zainteresowaniem i opinią. Najchętniej wybierane były do tej pory modele Nexus 4. Klienci nie przekonali się do modelu Nexus One.

Obecnie firma Google posiada swoje stanowiska sprzedaży w kilkuset sklepach sieci Best Buy w USA oraz Wielkiej Brytanii. Firma nie zamierza zrezygnować ze sprzedaży internetowej. Wielu klientów wciąż bowiem testuje sprzęt w sklepach stacjonarnych, po czym zamawia go online.

Specjaliści ds. marketingu twierdzą, że aby sklepy Google odniosły sukces muszą  wykorzystywać nowe rozwiązania i różnić się od salonów Apple. Firmie Microsoft od samego początku działalności sklepów zarzuca się zbyt duże podobieństwa do rozwiązań stosowanych w iStorach.

Obecnie Apple posiada ponad 300 sklepów detalicznych na całym świecie. Z kolei firma Microsoft planuje mieć 44. sklepy otwarte w połowie 2013 r.

Firma Google posiada swój sklep internetowy Google Store, w którym można kupić produkty różnego typu posiadające logo marki. Do firmy należy też Google Play – internetowy sklep Google z muzyką, filmami, e-bookami oraz aplikacjami przeznaczonymi dla urządzeń (smartfony, tablety) działających w oparciu o system operacyjny Android. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music oraz Android Market.

Według rankingu marek BrandZ, Google jest trzecią najcenniejszą marką globalną (za Apple i IBM).