Centrum Handlu Korczowa Dolina

Działające od ponad roku Centrum Handlu Korczowa Dolina z miesiąca na miesiąc odnotowuje wzrost liczby odwiedzających klientów z Ukrainy. Ten trend potwierdzają najnowsze dane GUS.

Z danych GUS wynika, że w 2012 roku turyści zza Bugu kupili w Polsce towary za 6,62 mld złotych. O jedną czwartą więcej niż w poprzednim, w 2011 roku było to 5 mld złotych.

Badanie GUS zostało przeprowadzone bezpośrednio na przejściach granicznych na wschodniej granicy, na grupie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób. Po podsumowaniu wyników okazało się, że najwięcej korzyści przynoszą Polsce głównie dwa odcinki wschodniej granicy – ukraiński i białoruski.  Ukraińcy wydali w Polsce w IV kwartale ubiegłego roku łącznie ponad miliard złotych, a Białorusini – 727 mln zł. Duża część z tych zakupów realizowana jest bezpośrednio w Korczowej Dolinie.

– Chętnych na zakupy w Korczowej Dolinie przybywa z wielu powodów: po pierwsze, większość towarów można u nas kupić taniej, po drugie każdemu wyjeżdżającemu przysługuje zwrot VAT. Ponadto  coraz łatwiej jest do nas przyjeżdżać mieszkańcom  przygranicznych gmin, którzy nie muszą starać się o wizy, bo obowiązują przepisy o małym ruchu granicznym. Dodatkowo nasza galeria dowozi naszych klientów bezpłatnymi autobusami wprost z granicy – mówi Jolanta Gałązka reprezentująca Centrum Handlu Korczowa Dolina

Z ankiet GUS wynika, że największą część wydatków pochłaniają sprzęt RTV i AGD (20,4 proc.), materiały budowlane (17,9 proc.), części do samochodów (17,3 proc.), żywność (13 proc.). Dobrze sprzedają się również ubrania, meble i materiały dekoracyjne, chemia gospodarcza i kosmetyki. Daje to wymierne korzyści  polskiej gospodarce. Jak podaje GUS, handel przygraniczny, zwiększa polski eksport na wschód aż o jedną czwartą.

Korczowa Dolina to obiekt handlowy położony w miejscowości Młyny na Podkarpaciu, w odległości 2 km od granicy z Ukrainą, przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, w strefie ruchu bezwizowego. W sierpniu 2011 roku została otwarta Hala Kijowska, pierwszy z trzech budynków z parkingiem na ponad 700 miejsc postojowych. W kompleksie o łącznej powierzchni najmu 45 tys. mkw. docelowo funkcjonować będą trzy hale: Kijowska, Lwowska i Doniecka z parkingiem na 2,2 tys. miejsc. W bezpośredniej strefie zasięgu centrum mieszka ponad dwa miliony klientów, łącznie z mieszkańcami oddalonego o 80 kilometrów 800-tysięcznego Lwowa.

Korczowa Dolina będzie jednym z kilkudziesięciu projektów prezentowanych na konferencji Shopping Center Forum 2013 Spring Edition, która odbędzie się 7 marca 2013 roku w Hotelu Hilton w Warszawie. W jednodniowej edycji wiosennej Forum weźmie udział 600 uczestników. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie www.scf.retailnet.pl