Restauracja Olimp w Galerii Rzeszów

Spółka Gastromall 1 marca uruchomi czternasty z kolei i piąty franczyzowy punkt sieci Olimp. Nowa restauracja znajduje się w CH Europa Centralna w Gliwicach. Lokal usytuowany jest w strefie food court, który może pomieścić nawet 600 osób. Powierzchnia kuchenna restauracji to około 70 mkw.

Według planów Gastromall w tym roku powstanie co najmniej pięć restauracji sieci Olimp, które będą lokalizowane w centrach handlowych i budynkach biurowych. Spółka ma już podpisaną umowę najmu w Poznań City Center.

W 2012 roku rozszerzono sieć Olimp o cztery restauracje franczyzowe i trzy własne. Dwunasta restauracja w nowej aranżacji znajduje się w krakowskiej Galerii Kazimierz. Lokal usytuowany jest w centrum food courtu na poziomie 1, obok Cinema City. Powierzchnia kuchenna restauracji to około 65 mkw. Natomiast 13. punkt sieci otwarto 7 stycznia 2013 roku w Enterprise Park.

Gastromall działa na rynku gastronomicznym od 1995 roku. Większość punktów restauracyjnych spółki mieści się w krakowskich galeriach handlowych. Obecnie spółka posiada 13 restauracji Olimp (9 własnych i 4 franczyzowe).

W skład Gastromall wchodzą cztery główne marki gastronomiczne: restauracje typu casual dining – sieć restauracji Olimp z jedzeniem na wagę, oferująca dania kuchni śródziemnomorskiej i polskiej, restauracje włoskie z obsługą kelnerską – Cesare Ristorante, kawiarnio- lodziarnie – Point Frappe, oferujące kawę, herbatę, soki a także lody, desery lodowe, ciasta i gofry oraz wyspy lodowe – Lovit.