Centrum Handlowe
Centrum handlowe, fot. Shutterstock

Z analizy firmy Colliers International wynika, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Warszawie wynosi ponad 1,35 mln mkw., co czyni ten rynek największym w Polsce. Górny Śląsk jest drugim a Trójmiasto trzecim co do wielkości rynkiem nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce.

Według raportu firmy stabilnymi rynkami w branży retail są również Poznań i Wrocław. Wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie ok. 720 mkw./1 tys. mieszkańców, co czyni Wrocław liderem pod względem nasycenia wśród największych aglomeracji w Polsce.

Firma Colliers poddała analizie kolejne rynki handlowe. Krakowski rynek handlowy dysponuje 490 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni zlokalizowanej w 13 centrach handlowych. Grupę specjalistycznych galerii reprezentuje jeden kompleks handlowy – Futura Park wraz z centrum wyprzedażowym Factory.

W Krakowie w trakcie budowy znajduje się jeden projekt – Galeria Bronowice (60 tys. mkw.) – realizowany przez Immochan. W Krakowie w 2012 roku odnotowano najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej, który kształtował się na poziomie 4,5 proc. Istotne jest to, że pod względem dostępnej powierzchni występują istotne różnice pomiędzy poszczególnymi centrami handlowymi.

W Łódzi całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej kształtuje się na poziomie 505,6 tys. mkw. W 2012 r. na rynku pojawiło się pierwsze centrum wyprzedażowe – Ptak Outlet (pierwsza faza 12,6 tys. mkw. pow. najmu). Współczynnik powierzchni niewynajętej wynosi 1,9 proc.

Szczecin jest najmniejszym rynkiem handlowym w Polsce. W tradycyjnych galeriach znajduje się 237,6 tys. mkw. powierzchni. W 2012 r. ukończone zostało pierwsze centrum wyprzedażowe, Outlet Park Szczecin (16,5 tys. mkw.), zbudowane przez Echo Investment. Szczeciński rynek handlowy charakteryzuje się najniższym współczynnikiem pustostanów wśród głównych polskich aglomeracji (1,1 proc.).