Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Helios
Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Helios

– Nasze plany inwestycyjne na rok 2013 zakładają uruchomienie czterech nowoczesnych, wielosalowych kin. Multipleksy naszej sieci zostaną otwarte w Nowym Sączu (Galeria Trzy Korony), Siedlcach (Galeria S), Kaliszu (Galeria Amber) i Gdyni (CH Wzgórze). W wymienionych miejscach powstaną łącznie 23 sale kinowe. Wszystkie otwarcia są zaplanowane na drugą połowę bieżącego roku – powiedział portalowi Retailnet Tomasz Jagiełło, prezes sieci Helios.

Helios swój rozwój od lat opiera głównie na inwestycjach w kilkusalowe multipleksy w miastach małej i średniej wielkości. W tym segmencie rynku spółka jest liderem od kilku lat.

W czwartym kwartale 2012 roku sieć kin Helios powiększyła się o cztery nowe kina – drugie kino w Rzeszowie (Galeria Rzeszów), drugie kino w Szczecinie (Outlet Park), kino w Bełchatowie oraz w Bydgoszczy (Galeria Pomorska). Z początkiem listopada 2012 r. spółka zakończyła działalność kina tradycyjnego w Kaliszu w związku z uruchomieniem w tym mieście wielosalowego kina konkurencji.

W sumie w 2012 roku Helios uruchomił aż siedem nowych obiektów w Grudziądzu, Tczewie, Kędzierzynie Koźlu, Rzeszowie, Szczecinie, Bełchatowie oraz Bydgoszczy. We wrześniu 2012 roku spółka zrezygnowała z prowadzenia jednego ze swoich kin we Wrocławiu i oddała je w podnajem Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty.

Przychody z działalności Heliosa w IV kwartale 2012 roku wzrosły o 3 proc. do 62 mln zł, a frekwencja w kinach spółki wyniosła ponad 2,3 mln widzów (spadek o 4,4 proc.). Koszty działalności kinowej sięgnęły 57,1 mln zł, a wynik EBITDA operacyjna spółki poprawił się o 3 proc. do 10,2 mln zł. w czwartym kwartale 2012 r.

Natomiast w całym 2012 roku przychody ze sprzedaży biletów do kin w sieci Helios wyniosły 134 mln zł i były niższe o 8,4 proc. niż w 2011 r. Wpływ na frekwencję w kinach w Polsce w 2012 roku wywarły duże imprezy sportowe, w szczególności odbywające się po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. W omawianym okresie, w kinach sieci Helios zakupiono 7,7 mln biletów czyli o około 7 proc. mniej niż w 2011 roku.

Helios SA to obok Cinema City jedna z dwóch największych sieci kin w Polsce. Dysponuje obecnie 31 obiektami kinowymi, posiadającymi łącznie 166 ekranów i blisko 36 tys. foteli. Spółka skupia swoją działalność głównie w miastach małej i średniej wielkości. Kina Helios są obecne również w największych aglomeracjach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios SA jest częścią Grupy Agora SA. W 2012 roku Helios zakończył proces cyfryzacji swoich kin.