Europa Centralna
Europa Centralna

Europa Centralna, jedno z największych centrów handlowych w regionie z kilkudziesięcioma sklepami międzynarodowych i polskich marek, kawiarniami, restauracjami i placami zabaw od 1 marca działa w Gliwicach.

Pierwsza część projektu, czyli park handlowy połączony z galerią, zajmuje  67 tysięcy metrów kwadratowych, a w przyszłości planowane jest uruchomienie kolejnych części projektu. Położone w centrum Górnego Śląska,  przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz drogi krajowej nr 44, jest miejscem w którym można zrobić kompleksowe zakupy.

Europa Centralna została zaprojektowana jako praktyczne połączenie galerii handlowej i parku handlowego. Obiekt oprócz funkcji handlowej pełni także funkcje rozrywkowe i usługowe.

– Wierzę w to, że już od samego początku Centrum Handlowe Europa Centralna  stanie się głównym miejscem zakupów w regionie, między innymi z powodu łatwości dojazdu, co dotyczy zarówno okolicznych  mieszkańców,  jak i tych z innych regionów, którzy będą podróżowali autostradami – mówi Jonathan Tinker, członek zarządu Helical Poland, która buduje Europę Centralną w spółce joint venture ze Standard Life Investments.

Europa Centralna uzyskała certyfikat ekologiczny BREEAM  na etapie projektowym (Design Stage) i otrzyma  teraz certyfikat BREEAM In Use dla już istniejących obiektów. BREEAM (BRE Environmental Assessment Method), jest brytyjskim systemem oceny budynków szacującym wpływ budownictwa na środowisko i wyznaczającym standardy zrównoważonego projektowania, nie tylko pod kątem innowacyjnych rozwiązań technicznych, ale również pod względem podniesienia komfortu korzystania z obiektu przez przyszłych użytkowników.

– Zgodnie z polskim prawem, nowe budynki  muszą spełniać określone wymogi, dotyczące oszczędności energii. W przypadku Europy Centralnej inwestor zdecydował się dodatkowo na certyfikację BREEAM.   Nałożył tym samym na siebie wiele dodatkowych obostrzeń w zakresie: czasu budowy , zarządzania projektem, zdrowia i samopoczucia klientów oraz pracowników, zużycia i dystrybucji wody i energii, transportu, wykorzystywanych materiałów budowlanych, gospodarki odpadami, wykorzystania przestrzeni, ekologii oraz minimalizacji potencjalnych zanieczyszczeń emitowanych na etapie budowy oraz użytkowania obiektu – wylicza Hans van de Sanden, z firmy Grontmij, asesor BREEAM dla projektu Europy Centralnej.

Obiekt jest obecnie wynajęty  w około 90 proc. przez firmy takie jak: Saturn, Castorama, Tesco Extra, Jula, Ski Team, Jysk, Smyk Megastore, New Yorker, Solar, Reserved, H&M, Cubus, Lindex, CCC, Bershka, Apart, RTV Euro AGD, TUI, Home and You, Super Pharm, Neckermann, Deichmann, City Sport, Mohito, Promod, Cortland Apple Premium Reseller, Stradivarius, Rossmann, Takko Fashion, czy Douglas.

Od 4 lutego 2013 działa  McDonald’s Drive Thru ze specjalną salą zabaw dla dzieci Gym&Fun, a 27 lutego pierwszych klientów przyjęły Castorama, Saturn oraz RTV Euro AGD. Kolejne sklepy będą otwierane sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni.

Na terenie obiektu można skorzystać między innymi z usług pocztowych, paczkomatu, wypożyczalni wózków inwalidzkich oraz parasoli. Zmotoryzowani klienci mogą zostawić swój samochód na liczącym 2,3 tys. miejsc parkingu.

Helical Poland jest spółką zależną Helical Bar plc., brytyjskiej firmy inwestycyjno – deweloperskiej, notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Londynie, założoną w 2005 r. Jej wartość giełdowa przekracza 350 milionów funtów. Partnerem joint–venture spółki Helical Poland dla tej inwestycji jest Standard Life Investments, jedna z największych firm inwestycyjnych w Europie, zarządzająca aktywami w wysokości około 150 miliardów funtów.

Helical Poland specjalizuje się w budowie centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych typu retail park. W obszarze zainteresowań firmy mieszczą się istniejące obiekty, tereny przeznaczone pod zabudowę wielkopowierzchniową oraz projekty typu joint-venture. Firma koncentruje się na budowie parków handlowych o powierzchni od 10 do 20 tys. mkw.  znajdujących się w pobliżu miast o liczbie ludności przekraczającej 50 tysięcy.

Standard Life Investments została założona jako spółka inwestycyjna w 1998 r. Jest ona w całości zależną spółką Standard Life Investments (Holdings) Limited, która z kolei jest w całości zależną spółką Standard Life plc. SLI zarządza aktywami o wartości 163.4 mld funtów brytyjskich (30.09.12). Standard Life Investments prowadzi działalność w wielu miejscach na świecie, w tym w Bostonie, Hongkongu, Londynie, Pekinie, Montrealu, Sydney, Dublinie, Paryżu i Seulu.  Ponadto spółka posiada rozbudowaną sieć relacji z wiodącymi lokalnymi partnerami w Azji, w tym z HDFC Asset Management w Indiach i Sumitomo Mitsui Trust Bank w Japonii.