Aleksander Kowalski, TriGranit Management
Aleksander Kowalski, TriGranit Management

Poznań City Center, flagowa inwestycja TriGranit Development Corporation w Polsce, realizowana wspólnie ze spółką  PKP SA i Europa Capital, jest obecnie wynajęta w ponad 70 proc. Inwestorzy kompleksu ogłosili podczas Shopping Center Forum 2013 Spring Edition, że obiekt zostanie oddany do użytku w październiku 2013 rok.

– Uroczyste otwarcie Poznań City Center nastąpi w drugiej połowie października. Proces komercjalizacji przebiega sprawnie i zgodnie z naszymi założeniami. Wśród najemców są m.in. Saturn, Piotr i Paweł, TK Maxx, Toys”R”Us, który otworzy pierwszy salon w Poznaniu oraz dwupoziomowy sklep H&M. Ponad 3,3 tysiąca m.kw. wynajęło łącznie LPP dla swoich 5 marek: Reserved, House, Cropp, Mohito oraz Sinsay – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Aleksander Kowalski, Leasing Director w TriGranit Management.

Poznań City Center będzie miał 60 tys. mkw. i 250 sklepów i punktów handlowo- usługowych, w tym dwa foodcourty i 25 punktów związanych z gastronomią (restauracje, kawiarnie, bary szybkiej obsługi). W marcu planowane jest osiągnięcie  stanu surowego otwartego obiektu, który będzie już w całości pod dachem. Pierwsi najemcy z kolei powinni wprowadzić się do swoich lokali już w czerwcu.

Inwestycja w Poznaniu  była przygotowywana od 2007 roku, budowa ruszyła w sierpniu  2011 r.  Pierwsza część inwestycji, nowy dworzec kolejowy Poznań Główny  o powierzchni 7 tys. m kw. została oddana do użytku w maju 2012 roku, tuż przed  piłkarskim Euro 2012. Zakończenie  drugiego etapu, otwarcie całego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego wraz z centrum handlowym  i rozrywkowym Poznań City Center zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.  Wartość inwestycji szacowana jest na 240 mln euro.

Inwestycja w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne  w Poznaniu obejmuje: nowy dworzec kolejowy PKP i  dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny  na 1500 aut,  układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich, w tym ok. 2,5 km  nowych dróg dojazdowych, skrzyżowanie, przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów, nowy przystanek tramwajowy i Parking Rowerowy oraz  nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. W bezpośrednim sąsiedztwie w pełni zintegrowanego centrum  powstaje przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju skomunikowany z Poznań City Center oraz, realizowana także w ramach budowy Centrum,  funkcjonalna kładka poprowadzona nad peronami.

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej zintegrowanego centrum jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, zaś autorem  projektu architektoniczno-budowlanego – poznańska Pracownia Pentagram Architekci.