Poznań City Center

Na dachu wznoszonego przez węgierskiego inwestora  TriGranit Development Corporation i spółkę PKP S.A.  – Poznań City  Center,  zawieszono tradycyjną wiechę. Oznacza to, że cały obiekt centrum handlowo-rozrywkowego i nowego dworca PKS  ma już ukończoną konstrukcję dachu, prawie cały jest już zadaszony.

W uroczystości wieńczącej ważny etap budowy, zadaszenie gotowej już konstrukcji obiektu,  wzięli udział przedstawiciele współpracujących przy poznańskim projekcie spółek: TriGranit Development Corporation i PKP S.A. Zaproszono także szefów i przedstawicieli wszystkich pracujących na budowie Poznań City Center firm wykonawczych. Każdy z nich, tuż przed zawieszeniem okazałej Wiechy,  wysoko pod ażurowym świetlikiem dachu, przywiązał do niej wstążki w trzech kolorach widniejących na logo Poznań City Center. Było to symboliczne podkreślenie  współpracy wszystkich firm i osób od początku  zaangażowanych w budowę Centrum.

Tomasz Lisiecki, prezes TriGranit Development Polska podkreślił imponujące tempo, w jakim powstaje obiekt Poznań City Center. przypomniał, że budowa całego kompleksu Zintegrowanego centrum Komunikacyjnego ruszyła w sierpniu 2011 roku,  a już  dziesięć miesięcy później , w maju 2012 oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Po kolejnych dziesięciu miesiącach budynek znajduje się już pod dachem.

– To zasługa moich współpracowników z TriGranit, doskonałej współpracy z naszym partnerem przy realizacji tego ambitnego projektu -spółki PKP S.A. oraz z miastem. Tempo prac, ale także ich wysoka jakość to także wynik zaangażowania  wszystkich współpracujących z nami firm wykonawczych oraz instytucji i osób wspierających projekt od strony formalnej. Osobne podziękowania należą się  bankom i instytucjom finansowym zaangażowanym w budowę PCC, z Europa Capital na  czele. Za to wszystkim składam moje słowa uznania i podziękowania   – mówił Prezes Tomasz Lisiecki.

W uroczystości uczestniczył założyciel i współwłaściciel węgierskiej spółki TriGranit  Sándor Demján. Swoje wystąpienie zaczął od złożenia życzeń wszystkim obecnym Paniom w dniu ich święta. – Kolejne osoby, które mogą dziś świętować to robotnicy. Tysiąc osób bezpośrednio pracujących na budowie. I klika tysięcy osób, które przewinęły się przez plac budowy, naszych podwykonawców, kooperantów.  Wspólnie osiągnęliśmy rzecz wręcz niemożliwą.  Wcześniej w imponującym tempie oddaliśmy nowy dworzec kolejowy, teraz  zbliżamy się do otwarcia centrum komunikacyjnego i handlowego. Na koniec parafrazując znane powiedzenie o przyjaźni Polaków i Węgrów Sándor Demján zapewnił,  że na otwarcie Poznań City Center  Węgrzy przywiozą wino i szklanki.

Przedstawiciel władz spółki PKP S.A.  Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości  komplementował dobrą współpracę podmiotu publicznego z prywatną firmą.   – Ten model się sprawdza. Wspólne doświadczenia można  z pożytkiem przenieść na inne inwestycje realizowane przez PKP.  Dla pasażerów ważny jest komfort obsługi.  Zintegrowane Centrum Komunikacyjne , w ramach którego powstaje Poznań City Center spełnia ich oczekiwania.

Dyrektor Bator  potwierdził, że przebudową starego dworca PKP w Poznaniu zajmie się TriGranit.

Powstaną tam najprawdopodobniej nowoczesny hotel i biura. Dopiero szczegółowe ekspertyzy stanu technicznego budynku starego dworca dadzą odpowiedź na pytanie, czy trzeba będzie go wyburzyć i w tym miejscu postawić nowy obiekt. Do końca maja powinniśmy uzyskać odpowiedź i poznać wstępną koncepcję architektoniczną budynku hotelu i biurowca.