Ikea
Ikea

Wiosną 2013 roku w Bielanach Wrocławskich otwarty zostanie największy i najnowocześniejszy sklep Ikea w Polsce. Prace budowlane przeniosły się do wnętrza obiektu, gdzie trwa m.in. aranżowanie działów.

Na ponad 37,7 tys. mkw. będzie można znaleźć 9500 artykułów. W porównaniu z obecnie funkcjonującym sklepem to o 2 tys. więcej. Nowy sklep IKEA to 3 kondygnacje, ponad 600 miejsc w restauracji i 1450 miejsc parkingowych.

Ikea Wrocław będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku. W projekcie nowego sklepu wykorzystano wiele ekologicznych rozwiązań jak ogrzewanie obiektu przy użyciu energii geotermalnej (pompy ciepła) oraz proces odzysku energii cieplnej z chłodni i mroźni, która zostanie wykorzystana do podgrzewania wody. Zastosowane będą także tuby solarne pozwalające doprowadzić światło słoneczne przez kilka kondygnacji, a woda deszczowa wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet oraz podlewania roślin na parkingu.

Nowy sklep Ikea powstaje w podwrocławskim Parku Handlowym Bielany w bezpośrednim sąsiedztwie węzła drogowego łączącego autostradę A4 i drogę krajową nr 98. Obiekt o powierzchni 37 705 mkw. będzie największym i najnowocześniejszym sklepem szwedzkiego koncernu w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 200 mln złotych.

Obecny sklep Ikea powstał w Kobierzycach w 1996 roku. Dwa lata później Inter Ikea Centre Polska otworzyła w sąsiedztwie sklepu Park Handlowy Bielany. Plan budowy obecnej inwestycji Ikea zakłada oddanie sklepu do użytkowania wiosną 2013 roku.

Ikea posiada obecnie 325 sklepów na całym świecie, które rocznie odwiedzane są przez około 734 miliony osób, z czego 8 sklepów w Polsce odwiedza 18 milionów osób. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy Ikea w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Biuro Zakupów Ikea współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając tego typu produkty do sieci Ikea na całym świecie.