DH Renoma
DH Renoma

Nowym udziałowcem i partnerem Griffin Group został globalny fundusz inwestycyjny Oaktree Capital Management. Zacieśnienie współpracy jest symbolem wzrostu jego aktywności na polskim rynku nieruchomości.

Griffin Group – firma zarządzająca funduszami dedykowanymi rynkowi nieruchomościowemu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – powstała w 2007 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Cornerstone Partners (Polska) i Chelsfield Partners (Wielka Brytania).

Oaktree Capital Management (Oaktree) to czołowy globalny fundusz private equity, obecnie zarządzający aktywami różnych klas o łącznej wartości ok. 80 mld USD. Oaktree pośrednio – poprzez European Principal Group – przejmie należące do Chelsfield udziały w Griffinie.

Oaktree od ponad siedmiu lat jest znaczącym inwestorem na polskim rynku – zarówno bezpośrednio, jak i poprzez spółki portfelowe. Najbardziej znany jest w naszym kraju jako właściciel Stock Polska (dawny Polmos Lublin), lidera krajowej branży alkoholowej, oraz Zielonej Budki, jednej z najsilniejszych marek na rynku lodów. Przez ostatnie dwa lata był też – poprzez fundusze zarządzane przez Griffin Group – obecny w sektorze nieruchomości.

Objęcie udziałów to zapowiedź większej aktywności inwestycyjnej w tym obszarze oraz dowód zaufania wobec partnerów z Griffin Group i Cornerstone Partners. Wspólnym celem jest stworzenie długoterminowej platformy inwestycji na rynku real estate, obejmującej bezpośrednie nabycia aktywów, projekty deweloperskie oraz udostępnienie finansowania dłużnego.

– Polski rynek real estate obserwujemy od wielu lat. Analizowaliśmy go też pod kątem potencjalnych partnerów, z którymi moglibyśmy zbudować długoterminowy mechanizm umożliwiający realizację znacznych inwestycji. Griffin Group i Cornerstone Partners zapewniają nam znajomość lokalnych warunków i unikatowe doświadczenie potwierdzone znaczącymi osiągnięciami oraz podobną do naszej wizję działalności. Wierzymy w potencjał rozwojowy polskiej gospodarki, a zacieśnienie współpracy z Griffin Group pozwoli nam uczestniczyć w jej dalszym wzroście –– mówi Karim Khairallah, dyrektor zarządzający European Principal Group, kierujący jej aktywnością w regionie CEE.

Karim Khairallah dodaje, że do tej pory Oaktree ulokowało w funduszach zarządzanych przez Griffin Group 150 mln euro, a środki te zostały przeznaczone m.in. na zakup Hali Koszyki, spółki Meble Emilia, DH Renoma, budynków biurowych w Warszawie oraz rozwój banku ziemi pod nowe projekty.

Dla Griffin Group pozyskanie udziałowca o pozycji Oaktree Capital Management to o wiele więcej niż zastrzyk kapitału.

– W świecie biznesu taki mariaż jest certyfikatem jakości. Otwiera też wiele nowych drzwi. Z zadowoleniem witamy to, że Oaktree zdecydowało się na ściślejszy związek z Griffinem, co odzwierciedla jego wolę zwiększenia obecności w naszym regionie – zapewnia Przemysław Krych, CEO Griffin Group.

Jego zdaniem, olbrzymią wartością dodaną jest know-how Oaktree i wieloletnie doświadczenie inwestycyjne.

– Wbrew pozorom, na świecie jest wciąż wiele kapitału poszukującego inwestycji i zdecydowanie za mało umiejętności jego efektywnego lokowania. Oaktree robi to na skalę globalną, Griffin koncentruje się na rynkach regionu. Wymiana doświadczeń to dobry interes dla obu stron tego równania – dodaje Przemysław Krych.