Ikea w Lublinie
Ikea w Lublinie

Inwestycja Inter Ikea Centre Group Poland w Lublinie wkracza w kolejną fazę. Po zakończeniu etapu projektowego centrum handlowego, inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę.

Na działce przy al. Spółdzielczości Pracy, gdzie powstanie największy obiekt handlowy we wschodniej Polsce, trwają prace przygotowawcze. Dobiegło już końca wyburzanie pozostałości po starych budynkach oraz oczyszczanie terenu z gruzu i śmieci, zaś w marcu rozpoczęła się wycinka drzew.

Wielkość terenu pod inwestycję wynosi 29 ha, natomiast przyszła powierzchnia handlowa – 80 tys. mkw. Do dyspozycji zostanie oddanych także 3 tys. miejsc parkingowych.

– Prace budowlane rozpoczniemy niezwłocznie po wypełnieniu procedur administracyjnych, tak aby pierwszych klientów do naszego centrum handlowego zaprosić w IV kwartale 2014 roku – mówi Jacek Kardaszewski, kierownik projektu.

W centrum handlowym Inter Ikea Centre Group Poland znajdzie się ponad 150 sklepów i punktów usługowych, w tym pierwszy w południowo-wschodniej części kraju sklep Ikea.

Do dziś zostały podpisane umowy najmu na otwarcie w nim m.in.: hipermarketu Tesco, dwupoziomowego sklepu Smyk Megastore, a także sklepów Reserved, Cropp, Mohito, House i Sinsay oraz salonu home&you.

Poza budową centrum handlowego, inwestor będzie miał znaczący wkład w skomunikowanie dzielnicy Bursaki z drogą krajową nr 19. Zostanie wybudowana ul. Dłotlice na odcinku od ul. Nasutowskiej do granicy miasta. Na tej ulicy, przy centrum handlowym powstanie pętla autobusowa i przystanek łączący komunikację miejską i podmiejską.

Dodatkowo, Inter Ikea Centre Group Poland wybuduje ul. Nasutowską na odcinku, który połączy realizowaną przez miasto ul. Stefczyka z Aleją Spółdzielczości Pracy. Natomiast sama Aleja Spółdzielczości Pracy zostanie zmodernizowana: na odcinku przy granicy miasta, gdzie łączy się z krajową 19, pojawią się nowe przystanki autobusowe, zostaną rozbudowane połączenia z serwisowymi pobocznymi drogami lokalnymi oraz powstanie bezkolizyjny węzeł komunikacyjny wraz z  wiaduktem.

Inter Ikea Centre Group Poland należy do grupy spółek Ikea. Podstawowym celem jej działalności jest przygotowanie, realizacja i kompleksowa obsługa własnych inwestycji komercyjnych. Inter Ikea Centre Group Poland jest właścicielem siedmiu centrów handlowych: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz dwóch w Warszawie. Obecnie firma pracuje nad rozbudową Parku Handlowego Bielany we Wrocławiu, rozbudową Parku Handlowego Franowo oraz budową centrum handlowego w Lublinie.