Renata Kusznierska, Savills
Renata Kusznierska

– W Polsce z roku na rok będzie powstawać coraz więcej zielonych centrów handlowych. Dla wielu deweloperów uzyskanie ekologicznego certyfikatu stało się działaniem priorytetowym. Uzyskanie takiego certyfikatu nie jest proste, ponieważ obiekty muszą spełniać wiele wymogów – mówiła podczas Shopping Center Forum 2013 SE Renata Kusznierska, dyrektor działu powierzchni handlowych i zarządzania nieruchomościami firmy Savills.

– W naszym kraju często wciąż dzieje się tak, że inwestor oddaje do użytku obiekt wykorzystujący najnowsze technologie ekologiczne, ale sami najemcy stosują inne rozwiązania w swoich lokalach. Przez to obiekt przestaje być zielony, zrównoważony – mówiła dalej podczas panelu o ekologicznych centrach handlowych Renata Kusznierska.

Zdaniem specjalistki najemcy powinni poszerzać swoją wiedzę na temat tego typu rozwiązań, ponieważ pozwalają one znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

– Ważne jest więc, by sami najemcy byli  włączeni w proces edukacyjny, aby mogli  poznać najnowsze rozwiązania energooszczędne. Często bowiem wielu z nich przekonuje się do tego typu rozwiązań, kiedy przedstawi im się realne zalety, a przede wszystkim zyski. Prawdopodobnie za kilka lat będziemy mieli w Polsce zielone umowy najmu, takie jak w Wielkiej Brytanii. Stosuje się je po to, aby właściciel galerii mógł kontrolować zużycie energii przez najemcę – twierdziła dyrektor działu powierzchni handlowych i zarządzania nieruchomościami firmy Savills.

– Najemcy wreszcie zaczynają się przekonywać do oświetlenia LED. Nie jest to proste, ponieważ wiele osób uważa je za oświetlenie zimne. Najemcy często nie zdają sobie sprawy, że oświetlenie możemy kupować w wielu barwach. Jest mnóstwo salonów, które stosuje oświetlenie energooszczędne i nawet o tym nie wiemy. Na przykład lampy LED wprowadzono w salonach sieci W.Kruk czy sklepach marki Rolex, Puma. Także polscy projektanci przekonują się do tej technologii – m.in. Gosia Baczyńska. Warto pamiętać, że inwestycja w oświetlenie LED zwraca się bardzo szybko – mówiła podczas SCF Renata Kusznierska.