Real
Real

Wniosek Auchan Polska dotyczący przejęcia sieci Real 19 marca 2013 roku wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W połowie marca 2013 roku urząd informował o przejęciu tej sprawy od Komisji Europejskiej.

Jak już informowaliśmy, Auchan wejdzie w posiadanie aktywów operacyjnych i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Transakcja sprzedaży dotyczy 91 hipermarketów. Markety Real w Europie Wschodniej w przyszłości będą występować pod szyldem Auchan.

Na rozpatrzenie sprawy UOKiK ma okres dwóch miesięcy od wpłynięcia wniosku.

Przypomnijmy, pod koniec listopada 2012 roku Grupa Auchan podpisała porozumienie z niemieckim dystrybutorem  Metro Group mające na celu cesję aktywności Real w Europie Centralnej i Wschodniej.

Operacja przejęcia wymaga zgody odpowiednich władz ochrony konkurencji w każdym kraju i zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania tej aprobaty w 2013.

Sprzedaż Real w Europie Wschodniej na rzecz Grupy Auchan dotyczy 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, a także 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. W tych 4 krajach obroty Real w 2011 roku osiągnęły 2,6 miliarda euro bez podatku VAT, zatrudnionych jest 20 tys. pracowników. Auchan w tych krajach liczy 98 hipermarketów oraz  65 tys. współpracowników.

Od momentu założenia w 1961 roku we Francji, Auchan działa i rozwija się w 12 krajach na świecie. Centra Handlowe Auchan znajdują się: we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, na Węgrzech, w Rosji, w Luksemburgu, Chinach, na Tajwanie oraz na Ukrainie i w Rumunii. Właścicielami Grupy Auchan jest Rodzina Mulliez oraz, w ramach Akcjonariatu Pracowniczego, pracownicy firmy.

Sieć hipermarketów Real należy do Metro Group. Pod szyldem Real, Metro Group posiada 316 hipermarketów w Niemczech, jak również 110 hipermarketów w 5 krajach: w Polsce, w Rosji, w Rumunii, na Ukrainie i w Turcji.