Bierhalle
Bierhalle

Firma QLT Restaurant & Bar sp. z o.o., do której należy sieć restauracji z browarami Bierhalle, planuje dalszy rozwój swoich lokali gastronomicznych w Polsce. Firma planuje szybszy rozwój na krajowym rynku niż miało to miejsce w ostatnich latach.

– Cały czas przyglądamy się zarówno projektom nowych centrów handlowych, jak galeriom prosperującym od kilku lat. Chcemy otworzyć kilka nowych lokali. Restauracje Bierhalle pojawią się między innymi w Centrum Handlowym Łacina w Poznaniu, a także w części handlowej Royal Wilanów w Warszawie – mówi w rozmowie z Retailnet Jerzy Becz, prezes zarządu QLT Restaurant & Bar sp. z o.o.

Firma QLT Restaurant & Bar sp. z o.o. skupi się w 2013 roku szczególnie na otwarciach w centrach handlowych.

– Zależy nam także na wprowadzeniu marki Bierhalle na Pomorzu. Chcemy więc otworzyć w tym roku także lokal w Trójmieście. Poza tym wciąż poszukujemy dogodnej lokalizacji w Krakowie. Trwa to już jakiś czas i do tej pory nie znaleźliśmy miejsca spełniającego nasze wymagania. Chcemy też otworzyć restaurację Bierhalle w jednej z galerii handlowych w Nowym Sączu – dodaje.

Obecnie w Polsce działa 6 lokali gastronomicznych pod szyldem Bierhalle, z czego 3 znajdują się w największych centrach handlowych w Warszawie, Łodzi i Katowicach.

Restauracje w połączeniu z browarem zajmują średnio 600 mkw. powierzchni. Lokale gastronomiczne bez browaru mają średnio powierzchnię 300 mkw.

Lokale Bierhalle stylizowane są na niemieckie piwiarnie. Główną atrakcją sieci jest fakt, że klienci mogą obserwować cały proces warzenia piwa dzięki unikatowej warzelni. Produkcja odbywa się w szklanej aparaturze, a następnie trafia do zbiorników mieszczących się w podziemiach restauracji.