Galeria Sudecka
Galeria Sudecka

W marcu zakończono pierwszy etap realizacji Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze. W Kaliszu wielkimi krokami postępuje budowa Galerii Amber, a jeszcze w tym roku powinny zakończyć się przygotowania do budowy centrum handlowo-rozrywkowego Metropolis.

W marcu otwarto pierwszy w Jeleniej Górze hipermarket Real. Było to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu realizacji Galerii Sudeckiej, która już w przyszłym roku będzie największym obiektem handlowo-rozrywkowym w powiecie jeleniogórskim. Projekt spółki Echo Investment obejmuje przebudowę i rozbudowę istniejącego od ponad 12 lat Centrum Handlowego Echo przy al. Jana Pawła II.

– Zakończyliśmy pierwszy etap prac mający doprowadzić do modernizacji części istniejącej i wymiany operatora hipermarketu. Otwarcie hipermarketu Real spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Kolejnym etapem inwestycji, będzie rozbudowa CH Echo. Najpierw powstanie galeria sklepów, butików i punktów usługowych oraz pierwsze w mieście 7-salowe kino Helios. Ostatnim etapem formowania Galerii Sudeckiej będzie budowa retail parku, w ramach którego powstanie między innymi wielkopowierzchniowy sklep DIY – mówi Marcin Materny, dyrektor sprzedaży w dziale centrów handlowych Echo Investment.

W projekcie Galerii Sudeckiej inwestor przewidział 45 tys. mkw. powierzchni handlowej. Do dyspozycji klientów zostanie oddanych ponad 1800 miejsc parkingowych. Wśród najemców Galerii Sudeckiej znajdą się między innymi sklepy z Grupy LPP, dla których przeznaczono powierzchnię 3500 mkw., a także GoSport, który dysponował będzie sklepem o powierzchni 1350 mkw.

Galeria Sudecka powstaje w dzielnicy Zabobrze, w północno-wschodniej części Jeleniej Góry. Jednym z głównym atutów inwestycji jest jej lokalizacja. Obiekt powstaje przy najważniejszej arterii miejskiej – alei Jana Pawła II, która stanowi główną trasę łączącą osiedla mieszkaniowe z centrum Jeleniej Góry. To również część drogi krajowej nr 3.

Spółka Echo Investment prowadzi jednocześnie budowę Galerii Amber w Kaliszu. Na początku roku zakończyły się prace nad stanem surowym otwartym obiektu, a już w tym miesiącu w galerii pojawią się najemcy, którzy rozpoczną prace nad adaptacją swoich sklepów. Komercjalizacja obiektu dysponującego ponad 33 tys. mkw. GLA przebiega sprawnie – wynajęto już 70 proc. powierzchni handlowej. Grupa LPP obecna w Galerii Amber ze wszystkimi swoimi markami – Reserved, House, Mohito, Cropp Town i Sinsay – zwiększyła łączną powierzchnię sklepów do blisko 3500 mkw. Umowy podpisano również m.in. z E.Leclerc, Helios, H&M, C&A, New Yorker, RTV Euro AGD, Matras, CCC, Rossmann, 4F, Adidas, Reebok, Kazar, Ecco, Orsay, Via Roma, VIP Collection. Otwarcie Galerii Amber nastąpi w listopadzie 2013 roku.

Galeria Amber to czterokondygnacyjne centrum handlowo-rozrywkowe, które powstaje w centrum Kalisza, w sąsiedztwie głównych dworców PKP i PKS, u zbiegu ul. Górnośląskiej i Trasy Bursztynowej.

W tym roku Echo Investment planuje również zakończenie przygotowań do budowy centrum handlowo-rozrywkowego Metropolis w Poznaniu. Inwestycja znajduje się w trakcie procesu administracyjnego. W ubiegłym roku zostało wydane postanowienie Wydziału Ochrony Środowiska UM w Poznaniu nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Obecnie trwa przygotowanie raportu środowiskowego. Spółka planuje, że pod koniec II kwartału 2013 dysponować będzie pozwoleniem na budowę, a do grudnia 2013 powinno zakończyć się opracowywanie projektu przetargowego. Start prac budowlanych planowany jest na wiosnę 2014 roku.

Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis będzie dysponować powierzchnią całkowitą 191 tys. mkw., z czego 73 300 mkw. to powierzchnia handlowa z 250 sklepami. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 2200 miejsc parkingowych.