Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Ikea Centres Poland
Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Ikea Centres Poland

– Rok 2013 to bardzo istotny czas dla naszej działalności na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Obecnie trzy duże inwestycje wchodzą w kluczową fazę realizacji. We Wrocławiu trwa rozbudowa Parku Handlowego Bielany, w Poznaniu ruszyła budowa nowego pasażu w ramach Parku Handlowego Franowo. Natomiast w Lublinie, po spełnieniu wszystkich procedur administracyjnych, rozpoczniemy realizację największego obiektu handlowego we wschodniej Polsce ze zintegrowanym sklepem Ikea – powiedział portalowi Retailnet Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Inter Ikea Centre Group Poland.

– Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest w stanie przyjąć nowe inwestycje, jednak muszą to być projekty charakteryzujące się unikalnymi rozwiązaniami biznesowymi. Z tego względu w Inter Ikea Centre Group Poland (IICGP) bardzo dbamy o to, by nasze centra były korzystnie zlokalizowane i funkcjonalnie zorganizowane.

– Duży potencjał dostrzegamy w Lublinie, który jest jednym z ostatnich miast poniżej 400 tys. mieszkańców z nasyceniem powierzchnią handlową niższym od średniej krajowej. Nasze centrum handlowe, dwupoziomowe, ze zintegrowanym sklepem IIkea, na powierzchni 80 tys, mkw. zgromadzi 150 sklepów różnych branż oraz punktów usługowych. Stworzymy w nim również rozbudowaną strefę restauracyjną oraz miejsca do relaksu i organizacji imprez. Całość zostanie zamknięta w nowoczesnej architekturze, dla której inspiracją są cechy i symbole kojarzone nie tylko ze Skandynawią, ale także z Lubelszczyzną. Lubelskie centrum będzie największym obiektem handlowym we wschodniej Polsce. Znajdzie się w nim hipermarket Tesco Ekstra oraz dwupoziomowy sklep Smyk Megastore. Klienci zrobią zakupy w sklepach znanych marek odzieżowych, takich jak: Reserved, Mohito, Cropp, House, SinSay i w sklepie z akcesoriami wyposażenia wnętrz home&you. O atrakcyjności tego projektu najlepiej świadczy fakt, że jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych udało nam się skomercjalizować obiekt w 35 proc. I co ważne, pozyskując najemców nawiązujemy współpracę zarówno z kluczowymi firmami w kraju, o ogólnopolskim zasięgu, jak i z przedsiębiorstwami funkcjonującymi od lat tylko na lokalnym rynku. Mieszkańcy Lublina i całego regionu będą mogli robić zakupy w nowym centrum handlowym w IV kwartale 2014 roku.

– Jesteśmy świadomi faktu, że obecność sklepów IKea to atut budujący atrakcyjność naszych centrów i parków handlowych. Siła tej marki pozwala nam przyciągać klientów z miejsc oddalonych nawet o godzinę jazdy samochodem. Korzyści z tego faktu czerpią wszyscy nasi najemcy – dodał Mikael Anderson.

Mikael Anderson stanowisko dyrektora zarządzającego w Inter Ikea Centre Group Poland objął 1 sierpnia 2012 roku. Wcześniej obejmował stanowisko regionalnego dyrektora rozwoju na kraje Europy Centralnej: Polskę, Czechy, Słowację i Niemcy. Nadzorował realizację sześciu inwestycji w Polsce, jednej na Słowacji, trzech w Czechach oraz czterech w Niemczech. Przez 20 lat był związany z branżą inwestycyjną. Zarządzał realizacją inwestycji budowlanych związanych z firmami Ikea oraz innych znanych na rynku deweloperów, głównie w Polsce i Szwecji.