Tomasz Górski
Tomasz Górski

FootFall Indeks Polska w ostatnim tygodniu marca 2013 roku spadł o 19,5 proc. rok do roku, o 5,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 74,23 pkt. Spadek wskaźnika odwiedzalności centrów handlowych zdaniem ekspertów ma kilka powodów.

– Tak wyraźny spadek tego wskaźnika spowodowany jest dwoma czynnikami: przedłużającą się zimą oraz generalnym spadkiem konsumpcji. Klienci nie są zainteresowani zakupem kolekcji wiosennej, kiedy za oknem panuje zimowa aura. Sytuacja powinna zdecydowanie się poprawić wraz ze zmianą pogody – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Tomasz Górski, starszy negocjator, Cushman & Wakefield

Zdaniem eksperta, sezonowość sprzedaży nie jest niczym nowym dla najemców z branży modowej.

– Łagodzeniu skutków tego zjawiska służą wyprzedaże. Wyjątkowość obecnego sezonu polega na tym, iż wiosna spóźnia się już o dobre trzy tygodnie i handlowcy dokonali już w sklepach zmiany kolekcji. Kolekcji zimowej już nie ma, a wiosenna się nie sprzedaje – dodaje Tomasz Górski.

W opinii analityka, te spadki sprzedaży z pewnością nie zagrożą stabilności najemców dużych.

– Jednak dla małych najemców może to być problem, gdyż nakłada się on na ogólnorynkowy trend spadku sprzedaży, który spowodowany jest zmniejszoną konsumpcją. Czy sytuacja ta mocno  zaszkodzi drobnym najemcom, pokażą dopiero wyniki sprzedaży za drugi kwartał. Okaże się, czy wiosenno-letnie odbicie pozwoli na odrobienie strat z marca – podsumowuje Górski.