Centrum handlowe
Centrum handlowe

Według specjalistów PKO BP dochody Polaków w I kwartale 2013 roku wzrosły o 1,3 proc. wobec spadku o 1 proc. w III kw. 2012 i rachitycznego wzrostu o 0,3 proc. w IV kw. ubiegłego roku.

Wzrost jest spowodowany spadkiem inflacji w ostatnich miesiącach. Oznacza to, że wynagrodzenia, choć słabo, wciąż rosną. Znacznie lepsza jest też sytuacja Polaków, którzy otrzymują waloryzowane świadczenia społeczne. Relatywnie duży był bowiem w I kwartale tego roku nominalny wzrost emerytur i rent. Wyniósł on ok. 5 proc.

Około 4 proc. wzrosły wynagrodzenia w firmach w lutym bieżącego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Przeciętna płaca wyniosła 3,7 tys. złotych.

Większe zarobki nie spowodowały większego zainteresowania ofertą zakupową w polskich sklepach. Wiele firm zanotowało w I kwartale spadki sprzedaży. Nieco więcej Polacy wydali tylko przed świętami Wielkiejnocy.

Siła nabywcza w naszym kraju wciąż spada, ponieważ Polacy w dalszym ciągu nie czują stabilizacji materialnej i obawiają się utraty swoich posad. Analitycy PKO szacują, ze dopiero w kolejnych miesiącach właściciele sklepów mogą liczyć na wzrost konsumpcji.