Kino Helios
Kino Helios

W 2012 r. łączne przychody grupy Helios (Helios SA z Kinoplex sp. z o.o. oraz Next Film sp. z o.o). były o 0,6 proc. wyższe niż w 2011 roku. i wyniosły 205,1 mln zł. Wzrost ten jest wynikiem wyższych przychodów reklamowych, głównie ze współpracy z innymi segmentami Grupy Agora oraz wyższej sprzedaży pozostałej. Wzrost tej ostatniej pozycji to wynik wpływów z tytułu opłat VPF (Virtual Print Fee) od dystrybutorów filmów, opłaty okularowej oraz przychodów z podnajmu jednego z wrocławskich kin Heliosa.

Wynik operacyjny (EBIT) grupy Helios, był niższy niż ten odnotowany w 2011 r. i wyniósł  6,1 mln zł.

Liczba widzów kin sieci Helios w 2012 r. wyniosła ponad 7,7 mln i była niższa o 7 proc. w porównaniu z 2011 r.  Przełożyło się  to na spadek przychodów ze sprzedaży biletów do kin o 8,4 proc. oraz na spadek przychodów ze sprzedaży barowej o 4,3 proc. Udział biletów na filmy 3D w całości sprzedanych biletów wyniósł ponad 36 proc. i utrzymał się na tym samym poziomie co w 2011 roku.

W 2012 r. koszty operacyjne grupy Helios wyniosły 199,0 mln zł i były wyższe o 5,6% w porównaniu z 2011 r. Wzrost kosztów reprezentacji i reklamy to wynik wyższych kosztów z tytułu barterowej współpracy reklamowej z innymi segmentami w ramach Grupy Agora. Należy pamiętać, że koszty te są kompensowane wyższymi przychodami ze sprzedaży reklam.

W sumie w 2012 r. Helios uruchomił aż siedem nowych obiektów w Grudziądzu, Tczewie, Kędzierzynie Koźlu, Rzeszowie, Szczecinie, Bełchatowie oraz Bydgoszczy. We wrześniu 2012 roku spółka zrezygnowała z prowadzenia jednego ze swoich kin we Wrocławiu i oddała je w podnajem Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty. Z początkiem listopada 2012 roku spółka zakończyła działalność kina tradycyjnego w Kaliszu w związku z uruchomieniem w tym mieście konkurencyjnego kina wielosalowego. W 2012 r. Helios zakończył proces cyfryzacji swoich kin i obecnie jest w pełni scyfryzowaną siecią kin.

Plany inwestycyjne Helios SA na rok 2013 zakładają uruchomienie czterech nowoczesnych, wielosalowych kin. Multipleksy naszej sieci zostaną otwarte w Nowym Sączu (Galeria Trzy Korony), w Siedlcach (Galeria S), w Kaliszu (Galeria Amber) i w Gdyni (CH Wzgórze). W wymienionych miejscach powstaną łącznie 23 sale kinowe. Wszystkie otwarcia są zaplanowane na drugą połowę bieżącego roku.