Wyniki finansowe
Wyniki finansowe

Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2012 rok. Wartość netto aktywów grupy wyniosła 1,425 mld euro, a zysk netto Grupy – 147 mln euro. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła – 5,9 mld euro.

W 2012 roku Penta zrealizowała 7 transakcji na 4 głównych rynkach (Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy) – w tym 6 akwizycji i 1 wyjście z inwestycji. W 2012 roku Grupa zainwestowała około 370 mln euro zarówno w nowe projekty, jak i w rozwój spółek w ramach istniejącego portfolio.

Inwestycje w sektorze handlu detalicznego mają największy udział w wartości aktywów netto Penta (37 proc.).

Firmy z portfolio Penta zapewniają obecnie ponad 33 tys. miejsc pracy, w tym 500 nowych, które zostały utworzone w 2012 roku.

Aktualna strategia inwestycyjna Grupy Penta zakłada koncentrację – zarówno w zakresie aktualnego portfolio, jaki i nowych, planowanych inwestycji – na większych firmach o zysku EBITDA na poziomie 30 mln euro i powyżej, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Intencją Penta jest długoterminowy horyzont inwestycyjny, od 7 do 10 lat oraz stopniowe ograniczenie aktualnego portfolio – z 17 do około 10 największych spółek – w ciągu pięciu lat.

– Wyniki finansowe za 2012 rok są solidnym fundamentem dla ambitnych planów rozwoju Penta. Jednak przewidujemy, że wzrost makroekonomiczny w Europie będzie znikomy, jeśli w ogóle będzie miał miejsce. Dlatego, aby osiągnąć sukces, nasze spółki portfelowe muszą działać znacznie efektywniej niż ich konkurenci. Zakładamy też wydłużenie horyzontu inwestycyjnego oraz szczególną koncentrację na codziennym zarządzaniu naszym portfolio – mówi Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments .

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r. Penta działa w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Oznacza to, że inwestycje finansowane są wyłącznie przez właścicieli funduszu, bez konieczności zbierania kapitału od inwestorów zewnętrznych. Firma działa w ponad 10 krajach Europy i ma biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.

Penta inwestuje w sektorze detalicznym, ochrony zdrowia, w przemyśle lotniczym, budowy maszyn i narzędzi, rozrywce oraz w projekty bankowe. W 2005 r. Penta rozpoczęła inwestycje w segmencie nieruchomości i obecnie realizuje projekty rozwojowe w Czechach i na Słowacji. Aktualnie portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje takie podmioty jak: Grupa Empik Media & Fashion, Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max i Clar System.