Zara
Zara

Grupa Inditex, właściciel marek Zara, Zara Kids, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Zara Home, Uterqüe, Oysho realizuje plan ekspansji swoich sieci na całym świecie. Firma otworzyła do tej pory łącznie 6 tysięcy sklepów swoich wszystkich brandów.

Do tej pory na świecie otwarto ponad 1750 sklepów flagowej marki grupy – Zara. Brand Bershka skierowany do młodszego odbiorcy posiada łącznie 885 sklepów. Niewiele mniej, bo 816 salonów posiada marka Pull & Bear. Inditex otworzył 780 sklepów z damską odzieżą Stradivarius, 630 lokalizacji Massimo Dutti, ponad 520 sklepów Oysho, ponad 170 salonów Zara Kids, a także 92 punkty sprzedaży niedostępnej na polskim rynku sieci Uterqüe. Inditex posiada także ponad 350 sklepów oferujących wyposażenie wnętrz Zara Home.

Inditex w ubiegłym roku otwarzył 482 salony. Nowe sklepy w 2012 roku zostały otwarte na 64 rynkach. Pierwsze punkty sprzedaży firmy rozpoczęły działalność m.in. w: Armenii, Bośni i Hercegowinie, Ekwadorze i Macedonii. Grupa odzieżowa otworzyła pierwsze sklepy Pull&Bear w Austrii, Kolumbii i Tajlandii. Salony Massimo Dutti pojawiły się w USA (w Nowym Jorku i Waszyngtonie), w Kanadzie i na Tajwanie. W Meksyku otwarto pięć pierwszych sklepów sieci Stradivarius. Zara Home zadebiutowała w Brazylii, a dwa sklepy Uterqüe otwarto w Chinach – w Pekinie i w Hongkongu.

W 2012 r. w Rosji łącznie otwarto 75 nowych sklepów. Wzmożona ekspansja objęła też Polskę, gdzie otwarto 38 nowych sklepów. Po kilkanaście salonów marek Inditex pojawiło się w Rumunii, Francji, Niemczech oraz w Turcji.

W ostatnim roku grupa odzieżowa rozwijała także sieć sklepów online. W 2012 roku zdobyła 23 nowe rynki. Za najważniejsze otwarcie online firma uważa sklep Zara w Chinach. W tym roku firmie udało się rozpocząć sprzedaż online w Kanadzie. Firma planuje uruchomić sklep online w Rosji na przełomie jesieni i zimy 2013 roku.

Zysk netto ze sprzedaży produktów grupy Inditex w 2012 r. wyniósł łącznie 2,3 miliarda euro, co stanowi wzrost o 22 proc. w porównaniu z 2011 rokiem. W 2012 roku firma zanotowała 16- procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu rok do roku.

W Polsce działa łącznie 214 salonów marek Inditex. Firma w naszym kraju prowadzi najwięcej salonów Stradivarius (63 sklepy) oferujących damską odzież i dodatki. Flagową markę Zara reprezentują 42 sklepy w największych i średnich miastach kraju. W centrach handlowych znajduje się 41 sklepów Bershka, 29 salonów Pull & Bear, 19 Massimo Dutti oraz 13 Oysho. Wnętrzarski brand Zara Home posiada obecnie 7 lokalizacji.

Inditex umożliwia także w Polsce zakup produktów przez internet wszystkich swoich brandów posiadających stacjonarne sklepy w naszym kraju.

Założycielem grupy Inditex jest Amancio Ortega, uznawany za najbogatszego człowieka na naszym kontynencie.