Galeria Echo
Galeria Echo

Regionalne galerie handlowe charakteryzuje silne „oddziaływanie grawitacyjne”, które przyciąga klientów mieszkających poza głównym ośrodkiem miejskim. Analizy rynkowe potwierdzają, że osoby dojeżdżające z dalej położonych miejsc na zakupy wybierają największą galerię handlową w danym mieście.

– Dzieje się tak z prostego powodu – klienci przyjezdni nie marnują swojego czasu i minimalizują koszty przejazdów. Chcą jak najsprawniej zrobić dobre zakupy w miejscu, w którym mają możliwość skorzystania z jak najszerszej oferty – mówi Maciej Barański, manager ds. marketingu w Galerii Echo.

Kielecka Galeria Echo to typowy, duży obiekt chętnie odwiedzany przez mieszkańców całego regionu, głównie mieszkańców satelickich gmin wchodzących w teren Kieleckiego Obszaru Metropolitarnego.

– Ten trend obserwujemy na bieżąco w statystykach odwiedzin. Mieszkańcy Kielc stanowią około 50-60 proc. klientów Galerii Echo. Następna, bardzo silna grupa to mieszkańcy powiatu kieleckiego, którzy stanowią od 25 do 30 proc. Kolejne grupy to reprezentanci dalszych powiatów województwa świętokrzyskiego. Widać więc wyraźnie, że praktycznie połowa klienteli Galerii Echo mieszka poza Kielcami – dodaje Barański.

Wbrew pozorom, centrum silnie oddziałujące na region wcale nie musi być tak duże jak wspomniana Galeria Echo. Powierzchnia handlowa ma rzecz jasna znaczenie, liczy się jednak jakość oferty, wielkość budżetów promocyjnych, doświadczenie w efektywnym zarządzaniu obiektem. Szeroka oferta dostosowana do potrzeb rynku sprawia, że otwarta w marcu tego roku Galeria Veneda w Łomży, funkcjonuje jako obiekt regionalny i przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również wszystkich okolicznych gmin z Ostrołęką na czele.

– Wielu mieszkańców regionu nie musi już jechać na zakupy do Białegostoku, ponieważ do Łomży ma bliżej, a w Venedzie znaleźć można większość znanych i cenionych marek odzieżowych. Do tego pod ręką jest supermarket, strefa gastronomiczna i wiele punktów usługowych. Wszystko w jednym miejscu, do którego można szybko i sprawnie dojechać. Klienci przyjezdni są też bardziej lojalni, mniej podatni na działania konkurencji. – mówi Marta Kostyk, dyrektor Galerii Veneda.

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo-rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym.

Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni ponad 900 tys. mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.