Centrum Handlowe
Centrum Handlowe

Wartość transakcji, zawartych od stycznia do końca kwietnia 2013 roku na polskim rynku nieruchomości handlowych wyniosła 126 mln euro. Było to nabycie Galerii Leszno (32,5 tys. mkw.) przez Blackstone oraz kwietniowy zakup przez London & Cambridge Properties od Echo Investment trzech centrów handlowych w Radomiu, Tarnowie i Piotrkowie Trybunalskim za kwotę 67,1 mln euro – informuje Jones Lang LaSalle.

– W okresie od stycznia do kwietnia 2013 roku łączna wartość transakcji w polskim sektorze nieruchomości handlowych wyniosła ok. 126 mln euro w porównaniu do 460 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Należy jednak pamiętać, że znaczną część tej kwoty w roku 2012 stanowiła transakcja sprzedaży warszawskiego centrum handlowego Złote Tarasy. Pozostałe transakcje, zrealizowane w analizowanym okresie roku poprzedniego, to sprzedaż Centrum Alfa w Olsztynie, Galerii Tęcza w Kaliszu oraz sieci sklepów Komfort. Wyłączając Złote Tarasy, wartość inwestycji w sektorze handlowym w roku 2012 byłaby zbliżona do wartości z roku 2013. Warto również pamiętać o specyfice rynku inwestycyjnego, który należy porównywać rok do roku, aby uzyskać kompleksowy obraz kondycji sektora – powiedziała redakcji Retailnet Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

– Biorąc pod uwagę nieustające aczkolwiek selektywne zainteresowanie inwestorów  polskim rynkiem handlowym oraz transakcje w toku, spodziewamy się, że 2013 będzie dobrym rokiem dla rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości handlowych – dodała Agata Sekuła.

Jones Lang LaSalle (NYSE: JLL) jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Jones Lang LaSalle obsługuje klientów w 70 krajach w ponad 1000 miejscach na świecie. Dochód firmy w 2012 roku wyniósł ponad 3,9 mld USD. Jones Lang LaSalle zarządza obiektami o łącznej powierzchni ponad 240 mln mkw. na całym świecie. W 2012 roku firma zrealizowała transakcje o łącznej wartości 63 mld USD. LaSalle Investment Management (spółka w ramach grupy Jones Lang LaSalle), zarządza aktywami o łącznej sumie około 47,7 mld USD i należy do największych tego typu firm na światowym rynku nieruchomości.