Galeria Batory Giżycko przygotowywana do otwarcia

Inwestor budujący Galerię w Bydgoszczy przedstawił publicznie swoje plany. Rozwiązania nie spodobały się ekologom – fundacji z Sopotu oraz stowarzyszeniu z Inowrocławia, którym wcześniej udało się wstrzymać budowę galerii w Zawierciu.

Sopocka Fundacja Invenire – Salvum przedstawiła na piśmie 12 zarzutów do raportu oddziaływania na środowisko. Fundacji nie spodobało się m.in. to, że rozebrano tamtejszy bunkier.

– Na terenie byłych Zakładów Poligraficznych Ortis istniał bunkier, położony był on w zachodnio-północnej części nieruchomości przy granicy z TVP SA. Został on ujęty w projekcie rozbiórek obiektów budowlanych zlokalizowanych na terenie Zakładów Graficznych Ortis sp. z o.o. w Bydgoszczy oraz uległ rozbiórce na mocy prawomocnej decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nr 261/2011 wydanej przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy w dniu 15 marca 2011 r. Bunkier nie przedstawiał wartości historycznej, był opuszczony i zdewastowany. Rozbiórka bunkra oraz pozostałych obiektów na terenie była podyktowana planowanym zagospodarowaniem nieruchomości pod centrum handlowe – wyjaśnia redakcji Retailnet Leszek Sikora, Head of Development ECE Projektmanagement Polska.

Czy firma obawia się, że stowarzyszenie Fulguris może próbować opóźnić budowę galerii tak jak stało się to w Zawierciu?

– Merytoryczną ocenę działań podejmowanych przez społeczeństwo i organizacje biorące udział w postępowaniu pozostawimy Urzędowi Miasta. Z uwagi na bardzo starannie prowadzoną procedurę dotyczącą decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych nie mamy podstaw do obaw. Zakładamy, iż jakiekolwiek podejmowane kroki będą wynikały z uzasadnionych merytorycznie podstaw – dodaje.

– Jednym z wymogów planu miejscowego jest uwzględnienie w projekcie zabudowy dominanty wysokościowej, która zgodnie z naszym projektem pomieści wspólną część food-courtu. Tym samym oprócz walorów estetycznych posiadać będzie również funkcje użytkowe dla klientów galerii – mówi Leszek Sikora.

Według planów budowa Galerii w Bydgoszczy ma ruszyć w 2013 roku. Obiekt będzie łączył funkcje handlowo-usługowo-rozrywkowe. Na około 48 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu będzie działało około 180 lokali.