Siemacha na SCF 2012
Siemacha na SCF 2012

W Shopping Center Forum Fall Edition 2013 wezmą udział przedstawiciele projektu –  Siemacha w Centrach Handlowych.

Program Siemacha w Centrach Handlowych realizowany jest przez ks. Andrzeja Augustyńskiego CM. Założeniem programu jest prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych dla młodzieży w galeriach handlowych.

Ma to prowadzić do przekształcenia funkcji współczesnych centrów handlowych, które oprócz działalności ściśle komercyjnej powinny podejmować także zadania społeczne. Od 2010 roku projekt z sukcesem realizowany jest w Gemini Park Tarnów. O doświadczeniach związanych z jego wdrożeniem będzie można dyskutować na stoisku Gemini Holdings, na którym oprócz dewelopera zaprezentuje się stowarzyszenie Siemacha. Placówki Siemachy obecne są także w Millenium Hall w Rzeszowie, Koronie w Kielcach i w krakowskiej Bonarce.

– Siemacha to największa w Polsce organizacja społeczna, która łączy trzy obszary działalności – wychowanie, sport i terapię – mówi ks. Andrzej Augustyński, dyrektor generalny Stowarzyszenia Siemacha. – Od blisko 20 lat zapewniamy młodym ludziom warunki dynamicznego rozwoju dzięki ogólnopolskiej sieci placówek Siemacha Spot. To nowoczesne podwórka, dzięki którym rówieśnicy budują trwałe relacje, zdobywają nowe umiejętności i dorastają do roli obywateli. Tego rodzaju podwórka prowadzimy także pod dachem czterech galerii handlowych w Polsce. Upominamy się o przestrzeń społeczną tam, gdzie jest ona konieczna. Przestronne i zadaszone galerie, które przejmują wiele funkcji i problemów miejskich, muszą realizować nie tylko funkcje komercyjne, lecz także zadania społeczne. Targi Shopping Center Forum to dla nas znakomite miejsce do rozmów i dyskusji z właścicielami centrów handlowych na temat fundamentalnych idei społecznych – dodaje ks. Andrzej Augustyński.

Stowarzyszenie Siemacha to ogólnopolska sieć placówek dziennych Siemacha Spot (również w galeriach handlowych), nowoczesnych domów dziecka Siemacha Spot 24/7, oddziałów poradnictwa i terapii Krakowskiego Instytutu Psychoterapii (KIP) oraz Centrów Rozwoju Com-Com Zone. Z 24 specjalistycznych placówek korzysta ponad 3 tys. dzieci dziennie, z którymi pracuje 450 wykwalifikowanych specjalistów.

Poza wsparciem projektu Siemacha w Centrach Handlowych, Gemini Holdings angażuje się w życie społeczne miasta i działa zgodnie z filozofią Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Dla Stowarzyszenia Siemacha zbudował Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego – MORS usytuowany tuż przy centrum handlowo – rozrywkowym Gemini Park w Tarnowie. To pierwszy w skali Europy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci i młodzieży zlokalizowany w sąsiedztwie galerii handlowej; jego ufundowanie było jedną z najdroższych pojedynczych inicjatyw Społecznej Odpowiedzialności Biznesu na rzecz edukacji dzieci i młodzieży zrealizowanych w 2010 roku w Polsce.

W budynku o powierzchni blisko 2 tys. mkw. młodzież korzysta ze specjalistycznej pomocy pedagogicznej oraz szerokiego wyboru bezpłatnych warsztatów artystycznych i edukacyjnych, m.in. muzycznych, tanecznych, językowych i sportowych. Za ten projekt Gemini Holdings zostało wyróżnione Specjalną Nagrodą Shopping Center Awards 2011 w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu.

– Dzieci i ich rodziny dobrze postrzegają miejsce, które pozytywnie im się kojarzy, tym bardziej, że mogą się w nich rozwijać i budować swoje talenty. Dobre postrzeganie galerii przez otoczenie w tym przypadku rodzi się niepostrzeżenie. Nie jest to wynik nachalnej promocji. Sam premier kraju mówił, że nie wierzył, że można zbudować tak nowoczesne podwórko jak Siemacha – powiedział odbierając nagrodę Rafał Sonik, Prezes Gemini Holdings.

Sukces MORS oraz jego wielka popularność wśród młodzieży,  zadecydowały o powstaniu kolejnego ośrodka Siemachy w rozbudowanym centrum Gemini Park Bielsko – Biała. Realizacja podobnego ośrodka planowana jest także w nowym centrum handlowo-rozrywkowym Gemini Park Tychy, którego budowa zaplanowana jest na najbliższą przyszłość.

Na Shopping Center Forum Fall Edition wraz ze Stowarzyszeniem Siemacha, które prowadzi swoje ośrodki wychowawcze dla młodzieży w czterech obiektach handlowych m.in. w Gemini Park Tarnów zaprezentuje się także ze swoimi projektami spółka Gemini Holdings.