Wizualizacja Parku Handlowego Franowo

W pierwszym kwartale 2013 roku Grupa Kapitałowa Action SA osiągnęła 1 131 910 tys. zł przychodów ze sprzedaży i 15 027 tys. zł zysku netto, czyli odpowiednio o 43,7 proc. i 35,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wyniki wypracowane przez Grupę w okresie od stycznia do marca 2013 r. to, jak poinformowali przedstawiciele spółki, zasługa rozwoju nowych projektów biznesowych i wzrostu sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym.

I kwartał zaowocował znaczącym zwiększeniem bazy klientów zagranicznych i krajowych, co jest konsekwencją intensyfikacji działań na rzecz budowania jeszcze efektywniejszych relacji biznesowych. Wzrosła również sprzedaż w kanale subdystrybucyjnym i w przetargach – poinformowano w komunikacie.

– Wyniki pierwszego kwartału 2013 pokazują, że sprawna i wydajna logistyka jest jednym z głównych narzędzi umożliwiających wykorzystanie efektu skali. Trwa właśnie rozbudowa naszego magazynu w Zamieniu, który ze względu na dynamiczny rozwój grupy zyska dodatkowe 11 tys. mkw. Dzięki temu nasza pozycja negocjacyjna jest silniejsza, co znacznie ułatwia nam np. podpisywanie nowych umów dystrybucyjnych i rozwijanie nowych projektów biznesowych. Na każdym kroku walczymy nie tylko o wzrost sprzedaży, ale i o marże. Jak pokazują dane porównawcze pod tym względem udaje nam się osiągać dobre wyniki – powiedział Piotr Bieliński, prezes zarządu Action SA.

– Ogłosiliśmy wyniki za pierwsze trzy miesiące 2013 r., które wzmocniły poczucie, że nasz biznes jest w bardzo dobrej kondycji. Przed nami trzy kwartały wytężonej pracy, mamy kilka nowych pomysłów, spójnych ze strategią. Szacujemy, że dynamika wzrostu w bieżącym roku pozostanie dwucyfrowa. Jednym z ważnych elementów wzrostu Grupy będzie kanał e-commerce, w którym tylko Sferis zanotował ponad 63 proc. wzrost sprzedaży w I kwartale br.  – dodaje Piotr Bieliński

Biorąc pod uwagę dynamikę i wyniki wypracowane w pierwszym kwartale 2013 r. oraz potencjał realizowanych projektów, zarząd spółki zdecydował się na publikację prognozy finansowej na 2013 rok w odniesieniu do Grupy Kapitałowej Action SA.

Prognoza zakłada realizację zysku netto w wysokości 54 855 tys. zł oraz przychodów ze sprzedaży na poziomie 4 218 737 tys. zł, to odpowiednio o 13,5 proc. i 20 proc. więcej w porównaniu do wyników osiągniętych przez GK w 2012 roku. Grupa będzie w dalszym ciągu realizowała strategię opartą na zwiększeniu aktywności w każdym z kanałów dystrybucji, intensyfikacji planów sprzedaży, rozwijaniu nowych wysokomarżowych projektów i zachowaniu dyscypliny kosztowej.

Action SA jest jednym z największych dystrybutorów sprzętu IT, RTV/AGD w Polsce. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2006 roku.

Spółka Action na koniec marca 2013 roku posiadała 192 punkty sprzedaży detalicznej, w tym 118 salonów partnerskich (vs. 82 na koniec marca 2012), 26 salonów własnych (vs. 31 na koniec marca 2012) oraz 48 wysp handlowych (vs. 54 na koniec marca 2012).