Park Handlowy Kwadrat

Wkrótce rusza budowa Parku Handlowego Kwadrat, największego w Polsce północno-wschodniej obiektu handlowego, łączącego galerię z parkiem handlowym.

Inwestor Park Handlowy Kwadrat SA podpisał umowę z przedsiębiorstwem budowlanym Unibep SA na realizację w systemie generalnego wykonawstwa obiektu handlowego Kwadrat. Wartość kontraktu to około 85 mln zł. W czerwcu tego roku inwestor spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę.

– Kwadrat będzie największym obiektem handlowym w Polsce północno–wschodniej, z unikatowymi i atrakcyjnymi najemcami, zarówno dla mieszkańców regionu białostockiego oraz mieszkańców zza wschodniej granicy Polski. Obok Tesco i OBI,  najemcami Kwadratu będą m.in. wielkopowierzchniowe międzynarodowe sieci handlowe, z których część nie posiada jeszcze sklepu w Białymstoku. – mówi Dariusz Siemieniako, członek zarządu Park Handlowy Kwadrat SA.

Unibep SA to grupa budowlana o ugruntowanej pozycji na rynku. Buduje obiekty handlowe (m.in. realizacja dwóch dużych centrów handlowych w Polsce północno – wschodniej), mieszkaniowe, hotelowe (czterogwiazdkowe hotele: Radisson Sas w Kaliningradzie; Crown Plaza w Sankt Petersburgu), a także budowle sportowe (Aquapark w Suwałkach), oraz gmachy służące kulturze i sztuce (Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Świętokrzyska). Od 2008 roku Unibep SA notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2012 roku spółka osiągnęła zysk około 17 mln zł przy sprzedaży rzędu 840 mln zł.

– Jestem przekonany, że tak renomowane przedsiębiorstwo jak Unibep SA wzorowo wywiąże się z usługi generalnego wykonawstwa Parku Handlowego Kwadrat – dodaje Siemieniako.

Łączna handlowa powierzchnia najmu (GLA) Kwadratu to około 51 tys. mkw. Liczba miejsc parkingowych to 1500. Otwarcie całego obiektu ma nastąpić w IV kwartale 2014 roku. Z kolei planowana data otwarcia marketu OBI, to III kwartał 2014 r. Inwestor uzgodnił już warunki finansowe zarówno z częścią najemców kotwicznych, reprezentujących międzynarodowe oraz krajowe sieci wielkopowierzchniowe, jak i z częścią najemców lokalnych. Procesem komercjalizacji zajmuje się firma Colliers International posiadająca międzynarodowe doświadczenie na rynku nieruchomości handlowych, komercyjnych i hotelowych.

Atutem Kwadratu jest jego lokalizacja. Usytuowanie zaledwie 2 km od ścisłego centrum miasta, przy głównym szlaku komunikacyjnym oraz dobrze rozwinięty transport publiczny (przystanek miejskiego autobusu na terenie centrum handlowego) umożliwią komfortowe dotarcie do obiektu mieszkańcom ze wszystkich rejonów miasta i regionu podlaskiego. Częstymi gośćmi obiektu będą także pasażerowie ruchu tranzytowego, w tym również obcokrajowcy zza wschodniej granicy, którzy w ubiegłym roku wydali w regionie białostockim (według danych Izby Celnej w Białymstoku) na zakup towarów około 800 mln złotych.

W ramach prawie już zakończonej przebudowy układu drogowego powstało bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowanie ulic Andersa i I Armii Wojska Polskiego stanowiące bezpośredni wjazd do Kwadratu. Prace drogowe na ul. Andersa zostaną zakończone w III kwartale 2013 roku.

W 2012 roku do realizacji projektu została powołana spółka Park Handlowy Kwadrat SA jako spółka zależna przedsiębiorstwa Biazet SA.