Jan Mroczka, prezes Rank Progress SA

Do 2015 roku spółka Rank Progress zamierza zbudować 10 centrów handlowych o łącznej powierzchni blisko 340 tys. mkw.

Obecnie w trakcie realizacji są inwestycje w Grudziądzu, Pile, Chojnicach, Mielcu, Olsztynie i Krośnie. Łączna wartość 10 obecnie powstających obiektów to, jak poinformowano, 1 mld 266 mln zł.

Jak poinformował w rozmowie z redakcją Retailnet Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress, wszystkie nowe inwestycje będą finansowane ze środków własnych. – Nie planujemy także w najbliższym czasie emisji akcji – powiedział Mroczka.

– W Grudziądzu trwają ostatnie prace przed planowanym już wkrótce otwarciem. Wykańczane są lokale najemców oraz przyłączane docelowe media. W Pile prowadzone są działania związane z przygotowywaniem terenu pod inwestycję i jednocześnie trwa procedura wyłaniania generalnego wykonawcy. Jeszcze w maju planujemy wejść na plac budowy. Na obecnym etapie realizacji inwestycji finalizujemy rozmowy z najemcami i podpisujemy kolejne umowy. Galeria jest skomercjalizowana już w ponad 90 proc. Wśród najemców znajdą się m.in. supermarket spożywczy, Media Expert oraz butiki sieciowe” – podsumowuje Mroczka.

Postępują także prace na budowie Bramy Pomorza w Chojnicach. W przypadku inwestycji w Krośnie, finalizowana jest procedura wyłaniania generalnego wykonawcy. Obiekt jest skomercjalizowany w ponad 80 proc., a najemcami będą m.in. Biedronka i Media Expert.

W tym roku spółka chce jeszcze rozpocząć budowę obiektu w Mielcu oraz w Oleśnicy. Pogodne Centrum w Oleśnicy jest realizacją wieloletniego projektu obiektów handlowych dedykowanych miejscowościom liczącym 30 – 50 tys. mieszkańców.

Centrum w Oleśnicy jest w pełni skomercjalizowane i znakomicie dostosowane do potrzeb lokalnego rynku. Znajdą się w nim: supermarket spożywczy, market RTV/AGD, sieciowa drogeria, salon z wyposażeniem domu, butiki odzieżowe i punkty usługowe– mówi Piotr Kowalski, dyrektor komercjalizacji Rank Progress SA.

W planach są także inwestycje w Olsztynie, Kielcach, Warszawie i Wejherowie, gdzie deweloper zakupił grunt i przystępuje do prac projektowych.

W sumie do 2015 roku chcemy oddać do użytku 10 centrów handlowych o powierzchni całkowitej blisko 340 tys. mkw. oraz powierzchni najmu 275 tys. mkw. Oprócz obiektów już zaplanowanych, prowadzimy pogłębione analizy bardzo obiecujących nowych lokalizacji i wciąż szukamy atrakcyjnych inwestycji do przejęcia – deklaruje Jan Mroczka.

Rank Progress SA to firma inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Legnicy, działająca na polskim rynku nieruchomości od 1997 r. Spółka specjalizuje się w przygotowaniu i realizacji projektów obejmujących pozyskiwanie atrakcyjnie położonych gruntów, a następnie w ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż.

Do głównych inwestycji realizowanych przez Grupę Rank Progress należą m.in. centra handlowe w Jeleniej Górze, Legnicy, Świdnicy, Kaliszu, Kłodzku, Zamościu i Zgorzelcu.