Centrum handlowe

– Obecnie ceny najmu powierzchni w centrach handlowych spadają. Związane jest to z rosnącą podażą nowoczesnej powierzchni handlowej, a także z ograniczeniem wydatków przez klientów, co przekłada się na obroty najemców. Trudno jest dokładnie określić ile procentowo spadają ceny za metr kwadratowy ze względu na podział rynku handlowego na podrynki – powiedział Przemysław Błaszkiewicz, MRICS, Associate Director, Dział Doradztwa i Wycen Nieruchomości, Colliers International

– Ostatnio przeprowadziliśmy wycenę galerii handlowej w której kończyły się 5 letnie umowy najmu. Galeria była wynajmowana w bardzo dobrym okresie, wówczas średni czynsz netto wynosił 26 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Natomiast obecnie podopisywane umowy najmu kształtują się na poziomie 21 euro za mkw. Oczywiście na ten spadek wpływa wiele czynników m.in.: cykl rewynajmu, rozległość powierzchni do wynajęcia i wartość siły nabywczej.

– W dobrych centrach handlowych zlokalizowanych w dużych miastach ceny czynszu wynoszą powyżej 20 euro za mkw., a w mniejszych miastach w galeriach powyżej 15 tys. mkw. są na poziomie 16-20 euro.

Colliers International jest globalną firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych poprzez sieć 482 biur w 62 krajach i zatrudniającą ponad 13,5 tys. pracowników. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation Colliers oferuje pełny zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Colliers doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Zajmuje się pośrednictwem w zakresie wynajmu, sprzedaży i zarządzania nieruchomościami, a także doradztwem na rynku inwestycji hotelowych i rekreacyjnych, nadzorem budowlanym, wyceną oraz badaniami rynku.
W Polsce firma działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w których łącznie zatrudnia ponad 190 specjalistów.