Centrum Handlowe Galaxy

Najlepsze obiekty handlowe sprzedawane są obecnie przy stopie zwrotu około 5,75 proc. dla centralnie położonych warszawskich centrów handlowych, 6 proc. dla wiodących centrów handlowych w miastach regionalnych i 7,5 proc. dla dominujących centrów w mniejszych miastach regionalnych i w pozostałych miejscowościach – informuje w raporcie Market in Minutes firma Savills.

Do największych transakcji na rynku w ostatnim czasie należał zakup trzech centrów handlowych w Radomiu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnowie z portfolio Echo przez London & Cambridge Properties o łącznej wartości 67 mln euro. W tej transakcji kupującemu doradzała agencja Savills. Inną dużą transakcją był zakup Galerii Leszno o powierzchni 33,4 tys. mkw. przez Blackstone, dzięki czemu portfolio centrów handlowych tego inwestora przekroczyło w Polsce 240 tys. mkw. – Stopa zwrotu z każdej z tych inwestycji wynosiła powyżej 8 proc. – powiedział portalowi Retailnet Michał Ćwikliński, Director, Head of Investment w firmie Savills.

– Całkowita wartość transakcji na rynku obiektów handlowych w tym roku wyniosła już 122,5 mln euro. Wchodzi w to sprzedaż trzech centrów handlowych przez Echo Investment (67 mln euro), Galerii Leszno (50 mln euro) oraz zakup obiektu handlowego przez Kaufland od P.A. Nova (5,5 mln euro).

– Szacujemy, że do końca 2013 roku na rynku nieruchomości handlowych zostaną przeprowadzone jeszcze transakcje na kwotę około 1 mld euro.

– Stopy zwrotu ze sprzedaży obiektów handlowych związane są z typem nieruchomości. Przede wszystkim sprzedają się centra handlowe typu prime, czyli najlepsze w swojej klasie zlokalizowane w 6 największych miastach w Polsce. W tym roku prawdopodobnie dojdzie do sprzedaży tego typu obiektów, jak Silesia City Center w Katowicach za około 400 mln euro oraz Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu.

Według Savills, dynamicznie rozwijający się sektor handlowy w Polsce nadal przyciąga duże zainteresowanie krajowych i międzynarodowych inwestorów. Podmioty zagraniczne są zainteresowane przede wszystkim największymi centrami handlowymi o wysokich obrotach, zlokalizowanymi w głównych i regionalnych miastach.

– Wśród potencjalnych inwestorów, którzy mogą zakupić w tym roku centra handlowe w Polsce można wyróżnić Allianz (zakup Silesia City Center), Union Investment, ECE, fundusz inwestycyjny Heitman, czy Atrium RE, które planuje nabyć Galerię Dominikańską. Ponadto katarskie fundusze inwestycyjne obserwują polski rynek handlowy. Jeśli zdecydują się zainwestować to przede wszystkim w centra handlowe typu prime – dodał Michał Ćwikliński.

Savills to globalna spółka świadcząca usługi w branży obrotu nieruchomościami, notowana na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Posiada międzynarodową sieć ponad 500 biur i przedstawicielstw w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii, Europie, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. Oferuje szeroki zakres specjalistycznych usług doradczych, zarządczych i transakcyjnych klientom na całym świecie.