Silesia City Center
Silesia City Center

Międzynarodowe konsorcjum inwestorów pod kierownictwem Allianz kupuje centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach za cenę około 410 mln euro. Wśród inwestorów skupionych w konsorcjum jest również firma ECE, która przejmie mniejszościowy pakiet udziałów oraz zarządzanie tą galerią. Sprzedającym jest Nowe Centrum sp. z o.o., spółka-córka austriackiej firmy Immofinanz.

Galerię Silesia City Center zbudowano w roku 2005, a w roku 2011 dodatkowo rozbudowano. Jej wielkość, atrakcyjne sklepy oraz sława sięgająca poza granice regionu zapewniają jej miejsce w pierwszej piątce najlepszych polskich centrów handlowo-usługowych. 260 sklepów na powierzchni sprzedaży około 85 tys. mkw. jest niemal w całości wynajętych. Do największych najemców należą C&A, Cinema City, H&M, Pure Health and Fitness, Saturn, Smyk, Tesco, Van Graaf oraz Zara. Obiekt otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, jest między innymi laureatem konkursu ICSC European Shopping Center Awards 2013.

– Silesia City Center będzie już siódmym centrum handlowym w Polsce zarządzanym przez ECE. Bardzo się cieszymy, że udało nam się pozyskać tę znaną i świetnie prosperującą galerię handlową, kolejny klejnot do naszego portfolio. Stając się udziałowcem, dajemy jednocześnie wyraz naszej ufności w jej przyszłość – powiedział Alexander Otto, prezes zarządu firmy ECE:

Już od roku 1965 ECE działa jako projektant i deweloper centrów handlowych. Swoje obiekty ECE wynajmuje samodzielnie oraz podejmuje się zarządzania nimi. W 187 galeriach handlowych zarządzanych obecnie przez ECE w 17 krajach około 17.500 sklepów mieszczących się na powierzchni 6 milionów metrów kwadratowych osiąga obroty na poziomie 21 miliardów euro rocznie. Do centrów tych zaliczają się Potsdamer Platz Arkaden w Berlinie, Promenaden na Dworcu Głównym w Lipsku oraz Marmara Park w Stambule. Obecnie w fazie projektowania i budowy na terenie Europy znajduje się kolejne 15 galerii handlowych, w tym Milaneo w Stuttgarcie i Skyline Plaza we Frankfurcie nad Menem.

Allianz Real Estate zarządza inwestycjami i aktywami grupy Allianz. Allianz Real Estate odpowiada za realizację szytej na miarę swoich inwestorów strategii inwestycyjnej i portfelowej na rynkach całego świata z uwzględnieniem lokat bezpośrednich i pośrednich. Zarządzanie operacyjne inwestycjami i aktywami odbywa się obecnie poprzez sześć międzynarodowych spółek z siedzibą w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, USA i Singapurze. Natomiast siedziby samej firmy Allianz Real Estate znajdują się w Monachium i Paryżu. Na dzień 31 grudnia 2012 r. Allianz Real Estate obsługiwała nieruchomości o łącznej wartości rynkowej około 22 miliardów euro.