Echo Investment prowadzi dalsze rozmowy z Urzędem Miasta Kraków w związku z planem budowy kompleksu multifunkcyjnego spełniającego także funkcję handlową w miejscu dawnego budynku hotelu Cracovia. Urzędnicy przekonują inwestora do ponownego zagospodarowania budynku po hotelu.

– Zapisy planu zagospodarowania przestrzennego przygotowywanego obecnie przez Urząd Miejski w Krakowie uniemożliwiają zrealizowanie naszej koncepcji zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia. Kontynuujemy rozmowy z miastem, których celem jest pokazanie niewątpliwych atutów proponowanej inwestycji. W najbliższym czasie zamierzamy upublicznić nasz projekt i poznać opinię mieszkańców Krakowa – mówi w rozmowie z Retailnet Wojciech Gepner Public Relations Manager firmy Echo Investment.

– Budynek po hotelu Cracovia, z wielu powodów – konstrukcyjnych, technicznych, a także prawnych, nie nadaje się do ponownego zagospodarowania. Dodatkowo, w jego elewacji znajduje się 18 ton rakotwórczego azbestu, który trzeba usunąć. Naszym zdaniem pomysł Echo Investment na wybudowanie w tym miejscu wielofunkcyjnego, nowoczesnego obiektu, który swoim programem będzie łączył modę, sztukę, kulturę, sport i rekreację, jest propozycją adekwatną do rangi miejsca i zapotrzebowania społecznego – dodaje Wojciech Gepner.

Jak już informowaliśmy w kwietniu w krakowskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie urzędników oraz przedstawicieli firmy Echo Investment. Spółka przedstawiła władzom miasta oraz przedstawicielowi konserwatora zabytków wstępną koncepcję inwestycji, która miałaby dotyczyć budynku dawnego hotelu Cracovia.

Według wstępnych planów nowy obiekt miałby oferować około 28 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

– Hotel Cracovia to dzieło wybitnego polskiego architekta, od zawsze związanego z Krakowem prof. Witolda Cęckiewicza, zbudowane w połowie lat 60. ubiegłego stulecia. Forma obiektu, została znakomicie zaprojektowana, niestety ani funkcja, ani konstrukcja nie oparły się próbie czasu. Dzisiaj, po blisko pięćdziesięciu latach użytkowania, były hotel Cracovia nie spełnia współczesnych standardów i nie nadaje się do użytkowania. Planami przebudowy tego miejsca zajmuje się zespół architektów powołany przez prof. Cęckiewicza – zapewniał podczas ostatniej rozmowy z Retailnet Krzysztof Giemza, architekt, dyrektor działu centrów handlowych Echo Investment.

Spółka Echo Investment w 2011 roku kupiła od firmy Orbis SA były hotel Cracovia, zlokalizowany przy ul. Marszałka Ferdinanda Focha 1. Umowa między stronami uniemożliwia otwarcie hotelu w budynku po Cracovii w ciągu 10 lat.

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym.

Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni ponad 900 tys. mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.