Galeria Madison
Galeria Madison

Wybudowana dekadę temu gdańska Galeria Madison od początku tego roku przechodzi  gruntowną modernizację. Dotychczasowy remont i modernizacja galerii kosztował już blisko milion złotych; wszystkie koszty pokrywane są  z budżetu właściciela galerii –spółki Javin Investments.

Dotychczas wyremontowano fontannę stojącą wewnątrz galerii oraz patio; a   w częściach wspólnych zamontowano nowoczesne, LED-owe oświetlenie oraz dodatkową nitkę schodów ruchomych. Następnym krokiem, zaplanowanym na jesień tego rok, będzie remont toalet i wymiana pomp ciepła.

Architektura Galerii Madison usytuowanej w samym centrum Gdańska dobrze wpisuje się w staromiejską tkankę miasta. Kształt pasażu, jego szerokość, dobór użytych materiałów, detale zdobnicze i dekoracje nawiązują do charakterystycznych cech historycznego wyglądu miasta – elewacji kamienic i staromiejskich uliczek.

– Modernizacja, jaką przechodzi Madison pozwoli odświeżyć wygląd galerii oraz usprawnić jej działanie przy równoczesnym zachowaniu charakteru obiektu.  – mówi Anna Thomas, dyrektor Galerii Madison.

Najbardziej kosztowna była wymiana standardowych świetlówek w częściach wspólnych galerii na nowoczesne oświetlenie LED. Madison to pierwsza trójmiejska galeria handlową, w której zastosowano energooszczędne i ekologiczne oświetlenie LED, imitujące naturalne światło dzienne. Dzięki temu energooszczędnemu rozwiązaniu pobór prądu zmniejszy się o 40 proc., a sama inwestycja zwróci po 3,5 roku użytkowania.

Gruntowny remont przeszła fontanna – centralny punkt galerii i ulubione miejsce spotkań klientów.  Fontanna w formie napędzanych wodą młyńskich kół, zwanych kołami atrakcji wodnych, jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Madisona – jego architektonicznym sercem. Dotychczasowa konstrukcja fontanny oraz koła atrakcji wodnych, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej, zostały zmodernizowane, a na licach kół zamontowano nowe elementy ozdobne. Odpowiednio wyreżyserowane światło to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów kompozycji fontanny.

Ponadto, dla wygody klientów dobudowano dodatkową nitkę schodów ruchomych, prowadzącą z pierwszego piętra na parter, natomiast w istniejących schodach ruchomych odwrócono bieg, co usprawniło komunikację, dzięki czemu obecnie znacznie więcej klientów odwiedza pierwsze piętro galerii.

Modernizacja galerii Madison prowadzona jest od początku tego roku, ale dzięki przeprowadzaniu głośnych i brudzących prac w nocy oraz powiększeniu ekipy sprzątającej o dodatkowe osoby,  remont odbywa się niemal niezauważalnie dla klientów i najemców galerii.

– W przyszłym roku planujemy zmodernizować i unowocześnić toalety na wszystkich  kondygnacjach. Zamontowane zostaną systemy oszczędzające wodę, bezwodne pisuary, baterie bezdotykowe oraz energooszczędne urządzenia do wyposażenia toalet. Wymienimy również system instalacji klimatyzacji w centrum dostosowując go do obowiązujących przepisów i komfortu użytkowników. Będą to nowoczesne, nieemitujące hałasu klimatyzatory o znacznie niższym poborze energii elektrycznej (klasy A) –  mówi Anna Thomas, dyrektor Galerii Madison.

Ponadto, w ciągu następnych kilku lat planowana jest instalacja na dachu obiektu paneli fotowoltaicznych zapewniających dostawę ekologicznej energii elektrycznej do urządzeń w galerii Madison.

Galeria Handlowa Madison znajduje się w centrum Gdańska. Obiekt, liczący 18 tys. mkw. powierzchni GLA oraz 111 miejsc parkingowych, jest zlokalizowany w bezpośredniej bliskości Starego Miasta, Dworca Głównego PKP i największego śródmiejskiego węzła komunikacyjnego. Architektura centrum nawiązuje do charakteru hanzeatyckiego miasta, a wewnątrz znajduje się wiele detali odwołujących się do symboli z historii, legend i opowieści o Gdańsku.

Galeria mieści ponad 100 sklepów oraz punktów gastronomicznych i usługowych. Najważniejszymi markami są: New Yorker, Reserved, Stradivarius, Intersport, Orsay, House, Adidas, Lee Wrangler, Vero Moda, Kazar, Ecco, Wittchen. Galeria mieści także delikatesy spożywcze Bomi Smak Tradycji oraz klub sportowy Gymasion. Na 3. piętrze galerii znajduje się Centrum Medyczne z gabinetami prywatnych lekarzy oraz Klinika dla kobiet  Invicta.