Ekran OLED marki Philips
Ekran OLED marki Philips

Największa na świecie udostępniona do sprzedaży instalacja oświetlenia OLED – interaktywna ściana LivingShapes została zaprezentowana podczas imprezy „90 lat Philips w Polsce. Innowacyjne rozwiązania – lepsza jakość życia”.

Składa się ona z 72 paneli OLED, zbudowanych z 1 152 diod OLED Lumiblade. Każdy panel wyposażony jest w zatrzask, by z łatwością łączyć dowolną liczbę paneli, tworząc w ciągu zaledwie kilku minut interaktywną instalację OLED. Instalację można wykorzystać do oświetlenia sklepów, biur, poczekalni, lobby hotelowych lub ekskluzywnych rezydencji.

Podczas imprezy prezentowane było także interaktywne lustro LivingShapes, wykorzystujące fakt, że diody OLED odbijają światło po włączeniu. Kwadratowa siatka diod OLED wygląda jak zwykła instalacja oświetleniowa. W rzeczywistości, to technologia oparta na inteligentnych czujnikach powiązanych z lustrem. Wyczuwa, gdy ktoś podchodzi blisko. Interaktywne lustro LivingShapes wykrywa zarys postaci i wyłącza diody OLED będące w polu widzenia obserwatora. W ten sposób instalacja oświetleniowa przekształca się w lustro. Odbicie w lustrze jest pozbawione cieni i jednocześnie daje bardzo naturalny obraz. Dzięki temu lustro idealnie wpasowuje się w wystrój pokoi hotelowych o wysokim standardzie, sklepów, poczekalni czy lobby.

Firma Philips przedstawiła także nowy modułowy system 3D LivingSculpture, wyróżniony nagrodami w konkursach wzornictwa, min. nagrodą iF-Award (za projekt produktu i komunikację) i nagrodą Red Dot Award dotyczącą projektu produktu. Wykorzystując trójwymiarowy system modułowy zaprojektowany przez Christophera Baudera, Philips Lumiblade stworzył system umożliwiający projektantom pełne wykorzystanie trzech wymiarów przestrzeni w instalacjach oświetlenia OLED. Składa się on z płyt bazowych i prętów łączących. Pręty łączące dostępne są w różnych długościach i umożliwiają równomierne i błyskawiczne tworzenie złożonych trójwymiarowych struktur. W zależności od wymogów projektowych, można połączyć ze sobą dowolną liczbę płyt bazowych i szybko stworzyć trójwymiarową rzeźbę świetlną.

Philips wciąż poszerza portfolio rozwiązań z zakresu oświetlenia OLED wprowadzając min. nową wersję Lumiblade OLED Panel GL350. Nowa dioda OLED daje więcej światła (do 200 lumenów) i jest bardziej wydajna (45 lm/W) od pierwszej wersji GL350 (~17lm/W; 120 lumenów).

OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) to kolejny krok w ewolucji oświetleniowej. Jego innowacyjność polega na tym, że światło produkowane jest przez półprzewodniki, a nie przy użyciu włókna lub gazu. Podobnie, jak w przypadku oświetlenia LED, diody OLED zapewniają bardziej energooszczędne i trwalsze oświetlenie. Dzięki nim pojawiają się nowe możliwości wykorzystania oświetlenia, które tworzy nastrój w miastach – domach, biurach, sklepach i w hotelach.

Firma Philips Lighting Poland jest partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Shopping Center Forum 2013 Fall Edition. Więcej informacji na temat Forum znajduje się tutaj.