Galeria Echo
Galeria Echo

W grupie miast 200-400 tys. mieszkańców najbardziej nasyconym rynkiem są Kielce leżące w województwie świętokrzyskim – choć w całym województwie działa tylko kilka galerii handlowych.

Stopień nasycenia powierzchnią handlową w Kielcach wynosi 764,6 mkw/1 tys. mieszkańców przy średniej sile nabywczej (107 proc. średniej krajowej).

W Kielcach dominują dwa centra handlowe Galeria Echo i Galeria Korona Kielce. Galeria Echo to jeden z największych obiektów handlowo-rozrywkowych w Polsce i największa tego typu inwestycja w regionie. Obiekt powstał w wyniku modernizacji i rozbudowy funkcjonującego w latach ubiegłych centrum handlowego i został otwarty 18 sierpnia 2011 r. Powierzchnia całkowita Galerii Echo to 159 tys. mkw., z czego 70 tys. mkw. to powierzchnia handlowa, na której mieści się 300 sklepów. Obiekt posiada w swojej ofercie większość  znanych i popularnych polskich, europejskich i światowych marek. Oprócz sklepów, klienci mają do dyspozycji także bogatą część gastronomiczną i rozrywkową.

Wizytówką Galerii Echo jest również wielopoziomowy parking na 2300 miejsc. Zastosowano w nim system kierowania pojazdów do wolnych stanowisk oraz specjalną funkcję przypominania o miejscu zaparkowania pojazdu. Obiekt posiada wiele udogodnień dla rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych, dla klientów pieszych i zmotoryzowanych.

W maju 2012 otwarto drugie pod względem wielkości centrum handlowe w mieście – Galerię Korona Kielce. Budowa galerii rozpoczęła się jesienią 2010 roku. Obiekt powstał w ścisłym centrum. Położony jest przy ulicy Warszawskiej. W trzykondygnacyjnej budowli ostatnie piętra zajmują parkingi przygotowane na przyjęcie 1000 samochodów. W ramach inwestycji poprawiona została również infrastruktura drogowa wokół galerii. Na placu otaczającym galerię powstał mini park z małą architekturą ogrodową, w ramach której posadzono rośliny i zamontowano kamienne ławki oraz fontannę. W ramach 150 lokali działających na terenie śródmiejskiego centrum klienci znajdą sklepy ze światowymi markami oraz rozrywkę, a także 17 punktów gastronomicznych. Powierzchnia całkowita obiektu to 93 tys. mkw., z czego powierzchnia najmu wynosi 34 tys. mkw.

Wśród niewielu galerii handlowych zlokalizowanych w województwie możemy znaleźć m.in. Centrum Handlowe Hermes ulokowane w ścisłym centrum Skarżyska-Kamiennej. Obiekt powstał w wyniku modernizacji istniejącego od 1977 roku Domu Handlowego Hermes. W 2012 roku, w wyniku dużego zainteresowania wynajmem powierzchni handlowej rozpoczęto kolejne prace budowlane, mające na celu powiększenie obiektu. W 2013 roku centrum zostało oddane klientom w nowej, zrewitalizowanej i powiększonej formie. To jedyny tego typu obiekt w okolicy.

Galeria Kamienna została otwarta dla mieszkańców Starachowic pod koniec 2012 roku. To również pierwszy tego typu obiekt w okolicy. Prace przy budowie trwały ponad rok. Głównym założeniem przy planowaniu inwestycji była potrzeba wypełnienia luki przez wprowadzenie do miasta tych marek, dla odwiedzenia których do tej pory mieszkańcy wyjeżdżali do Kielc, Radomia, Skarżyska-Kamiennej czy Ostrowca Świętokrzyskiego. Na ponad 13 tys. mkw. oraz trzech kondygnacjach ulokowano 40 lokali handlowych.