Ekran OLED marki Philips
Ekran OLED marki Philips

Firma Philips, jako pierwsza, udostępniła do sprzedaży na szeroką skalę technologię oświetlenia OLED wprowadzając panele Lumiblade OLED w różnych kształtach i kolorach sprzedawanych pod nazwą Philips Lumiblade.

Oświetlenie to może być stosowane zarówno w całych centrach handlowych, jak i w lokalach poszczególnych najemców. Laboratorium Lumiblade firmy Philips w Aachen, w Niemczech, umożliwiło projektantom oświetlenia oraz producentom opraw oświetleniowych udział w tworzeniu dopasowanych rozwiązań OLED.

Firma Philips posiada jednostki ds. rozwoju produktów OLED w Brazylii i w Chinach, co stwarza warunki do bliskiej współpracy dla architektów i projektantów z całego świata. Posiada też fabrykę diod OLED w Aachen. Duże, przestronne pomieszczenie o rozmiarze prawie 2 000 metrów kwadratowych mieści największą na świecie linię produkcyjną oświetlenia OLED.

Oświetlenie OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) działa przewodząc prąd elektryczny przez jedną lub więcej niezwykle cienkich warstw organicznych półprzewodników. Warstwy te włożone są pomiędzy dwie elektrody – jedną naładowaną dodatnio i drugą, naładowaną ujemnie. Tak powstała „kanapka” umieszczana jest na szkle lub innych przeźroczystym materiale nazywanym „podłożem”. Po przyłożeniu prądu do elektrod, emitują one dodatnio i ujemnie naładowane dziury oraz  elektrony. Łączą się następnie w środkowej warstwie i tworzą krótkotrwały, wysokoenergetyczny stan zwany „pobudzeniem”. Gdy ta warstwa powróci do swojego pierwotnego, stanu spoczynku, energia przepływa poprzez cienką warstwę organiczną, co powoduje, że emituje ona światło. Dzięki zastosowaniu w cienkich warstwach organicznych różnych materiałów, diody OLED emitują światło o różnej barwie.

Główna różnica między diodami LED i OLED polega na tym, że diody OLED wytwarzane są przy użyciu półprzewodników organicznych, podczas gdy diody LED wbudowane są w kryształy pochodzące z materiałów nieorganicznych. Pomiędzy tymi dwoma typami półprzewodnikowego oświetlenia istnieją także zauważalne różnice: diody LED są migotającymi punktami świetlnymi, zaś diody OLED to płaskie panele równomiernie emitujące światło na całej powierzchni. Produkowane przez nie światło jest „spokojne”, bardziej połyskliwe i rozproszone. Nie oślepia. Cienka, płaska charakterystyka diod OLED umożliwia także wykorzystanie emitowanego przez nie światła w sposób niemożliwy do zastosowania przy użyciu innych źródeł oświetlenia.

Diody OLED nie zastąpią diod LED – mają one swoje bardzo specyficzne i praktyczne rodzaje zastosowań. Oba jednak uzupełniają się nawzajem zapewniając wiele możliwości w erze oświetlenia cyfrowego.

Hotele, sprzedawcy detaliczni i firmy nieustannie poszukują sposobów wyróżnienia się. Ich wizerunek i tożsamość są także przekazywane poprzez aranżację i dekorację. Innowacyjne oświetlenie może odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu atmosfery w tych miejscach.

Firma Philips Lighting Poland jest partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Shopping Center Forum 2013 Fall Edition. Więcej informacji na temat Forum znajduje się tutaj.