Centrum handlowe
Centrum handlowe

– W tym roku wartość zamkniętych transakcji inwestycyjnych na rynku handlowym wyniosła około 126 mln euro, z czego większość wolumenu wygenerowała sprzedaż portfela Echo do London & Cambridge Properties (Tarnów, Radom, Piotrków Trybunalski) za 67 mln euro oraz zakup przez Blackstone Galerii Leszno (50 mln euro) – powiedział Przemysław Felicki MRICS, Associate Director CBRE sp. z o. o.

– Natomiast w ubiegłym roku, pierwszy kwartał na rynku handlowym zamknął się bardzo zbliżonym wolumenem na poziomie około 128 mln euro, z czego podobnie jak w tym roku, 2 transakcje stanowiły zdecydowaną większość tej wielkości. Alfa Olsztyn została zakupiona przed fundusz Rockspring za 84 mln euro, a Blackstone sfinalizował zakup Galerii Tęcza w Kaliszu za 37 mln euro.

– Obecnie kilka transakcji znajduje się na zaawansowanym etapie finalizacji. Należy spodziewać się sprzedaży pojedynczych oraz całych portfeli obiektów handlowych w drugiej połowie roku. Z transakcji, które toczą się, a zostały ogłoszone warto wymienić Silesia City Centre za 412 mln euro czy Galerię Jurajską w Częstochowie, którą ma zamiar nabyć Heitman. Ponadto przygotowywanych jest  kilka innych transakcji, przy których CBRE doradza.

– Dzięki realizowanym dużym transakcjom, które powinny zostać sfinalizowane do grudnia tego roku, na koniec 2013 całkowity wolumen powinien wyraźnie się powiększyć w porównaniu do pierwszych 6 miesięcy i osiągnąć około 1 miliarda euro – dodał Przemysław Felicki.