Wizualizacja Galerii Bronowice

2013 jest rokiem otwarć dużych centrów handlowych w największych aglomeracjach miejskich. To odwrócenie trendu z zeszłego roku, kiedy były uruchamiane głównie obiekty kameralne w mniejszych miastach.

W pierwszej połowie 2013 roku zostało otwartych kilka centrów handlowych o łącznej powierzchni około 200 tys. mkw. GLA. Do największych projektów należy gliwicka Europa Centralna o powierzchni 67 tys. mkw., która jest połączeniem centrum handlowego (27 tys. mkw.) z parkiem handlowym (40 tys. mkw.). Kolejny uruchomiony obiekt to centrum wyprzedażowe Factory Warszawa Annopol z powierzchnią 19,7 tys. mkw. Natomiast w Inowrocławiu ruszyła Galeria Solna o powierzchni około 30 tys. mkw. GLA, a w Łomży Galeria Veneda dysponująca około 16 tys. mkw. powierzchni handlowej. Ponadto oddano do użytku drugą część CH Auchan w Łomiankach koło Warszawy.

Jednak największe inwestycje zostaną uruchomione dopiero po wakacjach. Powstaną dwie galerie handlowe zintegrowane z dworcami kolejowymi: Galeria Katowicka o powierzchni handlowej 53 tys. mkw. oraz Poznań City Center, który zaoferuje 60 tys. mkw. powierzchni handlowej. Planowany termin otwarcia poznańskiej inwestycji to przełom października i listopada. Natomiast w Krakowie spółka Immochan kończy budowę Galerii Bronowice. Obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 60 tys. mkw. ruszy w listopadzie. W Gdyni przewidziane jest otwarcie rozbudowanego CH Wzgórze, które zmieni nazwę na Centrum Riviera. Galeria po rozbudowie zwiększy powierzchnię handlową do 70 tys. mkw.

W tym roku działalność rozpoczną również kameralne obiekty handlowe w mniejszych miastach. Niektóre z zaplanowanych otwarć na ten rok zostały przełożone na rok 2014 ze względu na pewne opóźnienia budowlane i przedłużające się procesy komercjalizacji. Dzięki temu nowa podaż zaplanowana na 2013 rok rozłoży się na dwa lata z korzyścią dla stabilności rynku.

W 2014 roku podaż będzie nieco mniejsza niż w roku bieżącym. Największym wydarzeniem będzie otwarcie dwóch projektów w Lublinie: Atrium Felicity o powierzchni 73 tys. mkw. z dużym hipermarketem Auchan oraz centrum handlowe Inter Ikea Centre Group Poland z całkowitą powierzchnią najmu 80 tys. mkw. Na przyszły rok planowane jest również otwarcie Galerii Amber w Kaliszu, ukończona też zostanie Galeria Jurowiecka w Białymstoku. Oczywiście będą powstawać mniejsze nieruchomość handlowe w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Obecny rok jest dedykowany dużym obiektom, w przyszłym rynek wróci przede wszystkim do mniejszych formatów.