Restauracja Sphinx
Restauracja Sphinx

– Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK nakładającą na nas 464 228 zł i 92 gr. kary. Nie zgadzalibyśmy się z tą decyzją nawet gdyby kara wynosiła 1 zł i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu, ponieważ uważamy, że nie było podstaw do jej wydania – poinformował zarząd spółki Sfinks Polska.

Jak już informowaliśmy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta stwierdził, że polityka cenowa w restauracjach franczyzowych sieci Sphinx narusza zasady konkurencji. W opinii UKiK ceny oraz promocje stosowane przez franczyzobiorców ustalane są odgórnie przez spółkę Sfinks Polska.

–  Polityka cenowa w naszych sieciach jest zgodna z przepisami, co potwierdzają też opinie prawne, jakimi dysponujemy. Decyzja Urzędu jest tendencyjna oraz pozbawiona obiektywizmu i jak sam Urząd napisał w komunikacie dla dziennikarzy – bezprecedensowa. Dlatego jedyną reakcją może być jej zaskarżenie. Czujemy się skrzywdzeni decyzją Urzędu, bowiem brak w niej chociażby jednej pozytywnej uwagi na temat stosowania ujednoliconych cen ( ale nie sztywnych, jak to wbrew naszym wyjaśnieniom się nam przypisuje) które są najniższe z możliwych. Sphinx to obecnie największe porcje dań, dobrej jakości i w konkurencyjnej cenie. Każdy franczyzobiorca może wybrać cennik, który chce stosować. Może także udzielać rabatów jeżeli, uzna takie działanie za stosowne – powiedział Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA.

– Jednocześnie chcemy wyrazić oburzenie sposobem postępowania UOKiK w sprawie Sfinksa. Szkoda, że UOKiK nie działał w taki sposób, gdy naciągane były lub są miliony Polaków przez parabanki i instytucje udzielające lichwiarskich pożyczek – podsumowuje prezes.

– Jako prawnik jestem oburzony sposobem postępowania UOKiK w sprawie Sfinksa. Urząd dostarczył decyzję kurierem wczoraj około południa naszej kancelarii prawnej i w efekcie nasi prawnicy zaczęli zapoznawać się z dokumentem liczącym kilkadziesiąt stron dopiero po południu, a spółka jeszcze później. Konferencja prasowa, do której UOKiK miał możliwość się przygotować, została zaplanowana już na dziś na godz. 10:00. Czy można ten zadziwiający pośpiech UOKiK odczytać inaczej niż jako utrudnianie nam publicznej obrony? I czy na pewno jest to właściwy tryb postępowania urzędu, który ma stać na straży uczciwej konkurencji? Taka forma komunikacji w przypadku postępowań i dotychczasowej praktyki jest wyjątkowa, wręcz niespotykana – dodaje Dariusz Górnicki, pełnomocnik Sfinks Polska, Kancelaria Radców Prawnych Górnicki, Durowicz, Badowska-Domagała.

Niezaskarżenie decyzji UOKiK w opinii pełnomocnika spółki Sfinks Polska, byłoby wyrażeniem przez jego mocodawcę zgody na sankcjonowanie decyzji sprzecznych z definicją państwa prawa. Nie można inaczej opisać decyzji opartej jedynie na wyjaśnieniach i materiale dowodowym pochodzącym od Sfinks Polska, która interpretuje je tendencyjnie i sprzecznie z tym co zostało zaprezentowane przez spółkę.

– Nie sposób nazwać tej decyzji sprawiedliwą w sytuacji gdy Sfinks Polska traktowany jest jako szczególnie negatywny podmiot dlatego, że jako franczyzodawca jest liderem zawartych porozumień.  Nie słyszeliśmy o sytuacji, w której  liderem  sieci franczyzowej nie byłby jej organizator. Wbrew opinii urzędu fakt, iż jest liderem nie stanowi przy tym jego winy lecz raczej zasługę w stosunku do klientów, skoro efektem jest sieć świadcząca jednolitą usługę. Widocznie czas poszukiwania dodatkowych dochodów budżetowych przesłania realizm i obiektywizm oceny prawnej, które winny być naczelną zasadą w pracy takich organów jak UOKiK – poinformowano w komunikacie do mediów.