Marek Noetzel
Marek Noetzel, C&W

Najemcy z dużą uwagą zaczęli przyglądać się stronie kosztowej swojego biznesu związanej z wynajmem nieruchomości. Oczekują od wynajmującego większego wsparcia w przygotowaniu powierzchni do rozpoczęcia działalności – kontrybucji gotówkowej lub wykonania pewnych prac na ich rzecz – powiedział portalowi Retailnet Marek Noetzel, partner, dział powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield.

– W ten sposób obniżają początkowy koszt inwestycji oraz kwoty amortyzacji. To powoduje, że lepszy wynik netto pojawia się dużo wcześniej. Najemcy oczekują od właścicieli nowych projektów ulg w pierwszej fazie najmu, przez rok lub dwa, nim galeria osiągnie pełnię swoich możliwości. Coraz więcej najemców przyjmuje taką postawę. Inwestorom trudno jest znaleźć dodatkowe środki w ograniczonym budżecie.

– Nie każdy deweloper dysponuje wystarczającymi środkami, żeby samodzielnie pokryć wszystkie koszty, a otrzymanie pożyczki nie jest proste. Inwestycje w nieruchomości finansuje głównie sektor bankowy, który oczekuje od wynajmującego większego zaangażowania kapitałowego oraz zabezpieczenia w postaci przednajmu (pre-let). To powoduje, że realizacja projektu jest dla dewelopera czasochłonna i kosztowna – dodał Marek Noetzel.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Reprezentuje klientów na każdym etapie procesu najmu i inwestycji w nieruchomości oraz cieszy się silną pozycją na najważniejszych rynkach świata, o czym świadczy udział firmy w wielu istotnych transakcjach nieruchomościowych. Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w 253 biurach w 60 krajach.