Multipleksy
Multipleksy

Według danych Boxoffice.pl, w pierwszym półroczu 2013 roku do kin wybrało się 16,6 mln widzów. To o 4,5 proc. mniej, niż przed rokiem. Jednocześnie jednak, kina poprawiły wyniki.

W drugim kwartale 2013 r. kina odwiedziło 6,4 mln widzów ( w ubiegłym roku w tym samym okresie  6,3 mln.). Według operatorów, słabsza frekwencja w całym półroczu wynika z trudnej sytuacji gospodarczej i słabego repertuaru. Drugie półrocze będzie jednak obfitować w ciekawe premiery. W Polsce będą powstawać także kolejne kina. Helios, jeden z liderów rynku multipleksów, zapowiada otwarcie 12 nowych obiektów w ciągu najbliższych 3 lat.

Według operatorów kin wpływ na spadki rynku w pierwszej połowie 2013 r. miała m.in. przedłużająca się zima i brak dużych hitów, zwłaszcza na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. Jednocześnie jednak nie można mówić o kryzysie. W ostatnich latach polskie kina skupiają rocznie widownię na poziomie ok. 38 mln widzów, zachowując stabilny poziom. W tym roku powinno być podobnie, choć I połowa 2013 r. nie obfitowała w wiele hitów. Sytuacja ma się jednak zmienić w drugim półroczu.

Mimo spadków rynku, sieci kinowe wciąż inwestują w nowe obiekty. Budowę kolejnych multipleksów w najbliższych latach zapowiadają obaj liderzy rynku posiadający po 31 kin, czyli Cinema City i Helios. Ta druga sieć jeszcze w tym roku otworzy kina w Nowym Sączu i Gdyni.

– Po ich otworzeniu zostaniemy najprawdopodobniej samodzielnym liderem rynku, jeśli chodzi o liczbę posiadanych w Polsce obiektów. W budowie są także kolejne galerie handlowe, w których mają pojawić się multipleksy sieci Helios, m.in. w Kaliszu, Jeleniej Górze, Siedlcach i Łodzi. Łącznie, w ciągu najbliższych 3 lat planujemy otwarcie 12 obiektów w całej Polsce – wylicza Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios.