Opole
Opole

W grupie miast liczących od 100 tys. do 200 tys. mieszkańców do której należy Opole notujemy wysokie nasycenie powierzchnią handlową i stosunkowo niską siłę nabywczą.

W Opolu na 1 tys. mieszkańców przypada 1 428,6 mkw. powierzchni handlowej. Siła nabywcza miasta wynosi 116 proc.

Analitycy zaliczają Opole do miast o rekordowym nasyceniu powierzchnią handlową. Największe obiekty handlowe województwa opolskiego to m.in. zlokalizowane w Opolu – CH Karolinka, Solaris Center, Galeria Opolanin i Turawa Park ( Zawady koło Opola), w Kędzierzynie Koźlu – Odrzańskie Ogrody, w Brzegu – Galeria Brzeg i działająca od sierpnia 2012 roku Galeria Miodowa w Kluczborku.

Na liście planowanych obiektów pojawia się inwestycja spółki Dekada Realty. Inwestor planuje budowę Dekady w Nysie przy ulicy Wolności. Planowany obiekt o powierzchni 14 tys. mkw. GLA pomieści ok. 50 lokali handlowo-usługowych. Planowana data otwarcia to druga połowa 2015 r.

Potencjał Nysy dostrzegła także firma TREI Real Estate. Spółka rozpoczęła budowę parku handlowego przy ulicy Piłsudskiego. Obiekt powstaje w sąsiedztwie istniejącego już marketu Kaufland. Będzie miał około 9 tys. mkw. powierzchni najmu. Projekt zakłada powstanie jednokondygnacyjnego budynku z parkingiem na około 300 miejsc postojowych. Planowany termin zakończenia budowy to październik 2013 roku.

Powiększenie powierzchni handlowej planuje także właściciel opolskiego centrum handlowego Solaris Center. Obecnie Solaris Center to wielofunkcyjny obiekt handlowo-rozrywkowy,
 w którym na ok. 18,5 tys. mkw. powierzchni handlowej znajduje się 86 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Zlokalizowany jest w ścisłym centrum Opola. Centrum handlowe posiada parking na 350 miejsc.

Inwestycje spółek Dekada Realty i TREI Real Estate będą prezentowane podczas Shopping Center Forum 18-19 września 2013 roku w Warszawie.