Projekty Plaza Centers
Projekty Plaza Centers

– Jesteśmy pod wrażeniem ogromnego sukcesu Shopping Center Forum i w tym roku postanowiliśmy aktywnie zaprezentować się publiczności podczas najważniejszego spotkania najemców z deweloperami w Polsce – mówi Dori Keren, członek zarządu Plaza Centers Poland.

– Podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum przedstawimy zaktualizowane informacje na temat  trzech zarządzanych przez nas obiektów: Toruń Plaza, Suwałki Plaza i Zgorzelec Plaza. Każde z nich stanowi ważny punkt na handlowo – rozrywkowej mapie regionu w jakim się znajduje i zyskuje coraz więcej stałych klientów. Chcemy pokazać, że dołączenie do grona naszych partnerów biznesowych to naprawdę dobra decyzja – dodaje Therese Keys, Head of Shopping Centre Management and Leasing Central & Eastern Europe,  Plaza Centers N.V.

Najmłodszym i jednocześnie największym z obiektów zarządzanych przez firmę jest Centrum Handlowo-Rozrywkowe Toruń Plaza o powierzchni 40 tys. mkw. GLA, otwarte w listopadzie 2011 roku. W 2010 roku otwarto zaś Zgorzelec Plaza i Suwałki Plaza – mające odpowiednio 13 i 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu.

Grupa Plaza Centers jest deweloperem centrów handlowo- rozrywkowych, działającym na obszarze rynków wschodzących. Grupa koncentruje się na budowie nowych obiektów oraz tam, gdzie dostrzega odpowiedni potencjał , na przebudowie już istniejących. Prowadzi swoją działalność zarówno w stolicach poszczególnych państw, jak i w największych miastach regionalnych. Plaza Centers jest obecna na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej od 1996 r., kiedy to jako pierwsza zbudowała na Węgrzech nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. W kolejnych latach rozpoczęła działalność w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zdobywając szerokie doświadczenie w zakresie budowy, najmu oraz sprzedaży powierzchni handlowej i rozrywkowej. Począwszy od roku 2006 grupa rozszerzyła geograficzny zasięg swojej działalności poza obszar europejski  wchodząc na rynek indyjski.  Od 2010 r. prowadzi także inwestycje w Stanach Zjednoczoych gdzie ze swoimi partnerami joint venture nabyli strategiczny pakiet akcji spółki EDT Retail Trust, która później przejęła 48 nieruchomości handlowych zlokalizowanych w 20 krajach.

Od ponad 17 lat Grupa prowadzi działalność w sektorze deweloperskim na rynkach wschodzących. Początkowo realizowała projekty w segmencie obiektów handlowo-usługowych na Węgrzech, następnie rozszerzając zasięg swojej działalności na Polskę, Czechy, Grecję, Łotwę, Rumunię, Indie, a także w ostatnim czasie na Serbię, Bułgarię oraz Indie. Do tej pory Grupa zaprojektowała, zbudowała, i wynajęła 33 centra handlowo-rozrywkowe oraz jeden obiekt biurowy. 26 obiektów handlowych zostało sprzedanych za  łączną sumę brutto ok. 1.16 bilionów euro. 21 spośród nich nabyła firma Klepierre, która jest właścicielem ponad 330 centrów handlowych w 13 krajach w Europie kontynentalnej. Cztery centra zostały sprzedane Dawnay Day Group, w tym czasie jednemu z czołowych brytyjskich inwestorów instytucjonalnych nieruchomości. Jedno centrum handlowe zostało natomiast sprzedane w 2007 r. Active Asset Investment Management (aAIM), brytyjskiej grupie inwestycyjnej z branży nieruchomości komercyjnych. Transakcja miała wartość  ok. 387 milionów euro, co stanowi około 20% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości zrealizowanych na Węgrzech w 2007 roku.

W 2012 r. Grupa zakończyła sprzedaż swoich 49 aktywów w Stanach Zjednoczonych o wartości 1.47 bilionów dolarów głównie do joint venture pomiędzy Blackstone Real Estate i DDR Corp.

Od 1 listopada 2006 r. Plaza Centers jest notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange), a jej akcjom przypisany jest skrót „PLAZ”.

Od 19 października 2007 r., Plaza Centers jest również notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ( jej akcjom przypisany jest skrót „PLZ”),  stając się pierwszą firmą na rynku nieruchomości, która jest podwójnie notowana.

Z przedstawicielami firmy będzie można się spotkać przy stoisku 6.0 podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum.